‘Borçların artırılmasıyla çözüm üretilmez’

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, pandemi sürecinde esnaf ve sanatkârla ilgili tedbirlerin yeterli olmadığını savunarak, “Borçlandırılarak, borçların artırılmasıyla çözüm üretilmez. Gelirimiz artmalı ki, açığımızı kapatabilelim” dedi.

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, koronavirüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkârın içinde bulunduğu durumu Yeni Kıroba’ya değerlendirdi.

Pandemi sürecinin sektörde 20 senedir yaşanan sorunları daha belirgin hale getirdiğini ifade eden Algün, “Biz marangozlar ve mobilyacılar olarak 20 senedir zaten pandemi sürecini yaşıyoruz. Ta 99 – 2000 krizinden beri. Tabii son yaşanan pandemi sürecinde bugüne kadar çok fazla sıkıntı yaşamamış veya kısmen gelir ve gideri dengeleyen sektörler de bu işe dahil olunca tüm esnaf ve sanatkârlar bizim durumumuza geldi” dedi.

Sanatkârların genel ekonomiden ihtiyaç duyduğu payı alamadığını belirten Algün, “Sanatkârın düzenli bir geliri yok, emekli maaşlarıyla ayakta kalmak mümkün değil. Dolayısıyla her emekli olan marangoz – mobilyacı çalışmak zorunda. Bizim devletten beklediğimiz bize toplumun diğer kesiminin haklarını değil, hak ettiğimiz hakları vermesi. Örneğin bizi, sabit gelirlilerle kıyaslayıp aynı şartlarda zor bir hayat yaşatması doğru değil. Zorunlu giderlerimiz anormal artmış durumda. Buna karşılık gelirlerimiz düştü. Sektörel bazda etkin bir mücadeleyi göremiyoruz” diye konuştu.

“KAMU HACİZLERİ KALDIRILMALI”

Ülkenin şartlarının belli olduğunu söyleyen Algün, şöyle devam etti: “Bunu kabul ediyoruz ama zorluklar içinde bizimle ilgili alınan tedbirlerin yeterli olmadığını yetkililere aktarıyoruz. Borçlandırılarak, borçların artırılmasıyla çözüm üretilmez. Gelirimiz artmalı ki, açığımızı kapatabilelim. Devletimize olan borçlarımız var bizim. Sanatkârlarımızın büyük bölümü, bu borçlardan muzdarip. Özellikle Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullanılan paralarda ciddi anlamda sıkıntılarımız oldu. Biz bunu oda olarak geçtiğimiz yıllarda önerdik. Esnaf ve sanatkârın borçlarını bir yıl öteleyin dedik. Tarih boyunca böyle bir şey görmedik. Bugün de yapılmadı. Özel olarak ne yapılabilir noktasında, yapılması gereken tek şey devlete olan borçlardan dolayı insanların kamu hacizleri kaldırılmalı. Esnaf ve sanatkâr, pandeminin bahanesiyle devlete olan borçlardan arındırılmalı. Son Esnaf Kefalet borçlarıyla ilgili yapılandırmada da görüldü ki, 2 milyarın üzerinde ödenemeyen, sadece Esnaf Kefaletler ile ilgili borçlar var. Dolayısıyla önümüzdeki süreç, borçların ertelenmesi… Evet, geçici süre bize nefes aldırır ama sorunumuzu çözmez. Çünkü biz sektör olarak 20 senedir bunu yaşıyoruz, 20 senedir borçluyuz.”