Belediyenin sattığı arazide aile mezarlığı çıktı

Koçarlı’da Kelek ailesinin 80 yıldır kullandığı 8 dönüm arazinin 900 metrekarelik kısmı belediyeye ait çıktı. Bu alana da vasiyet üzerine iki mezarlık yapan ailenin kullandığı araziyi belediye satma kararı alınca, ilçedeki Kaçar ailesi, arsayı aldı. Muhammet Kelek, içinde babasının ve kızının mezarının bulunduğu arazinin başkasına satılmasından dolayı üzüldüğünü söyledi.

Koçarlı’nın kırsal Boğaziçi Mahallesi’nde atalarından kalan 8 dönüm zeytinlik arazi bulunan Muhammet Kelek’in (47) babası Süleyman Kelek 59 yaşında vefat etti. Oğlu Muhammet Kelek de ‘Mezarının kendi arazilerine yapılması’ vasiyetinde bulunan babasının isteğini yerine getirerek, babasının mezarını kendi topraklarına yaptı. Babasının vefatından 18 yıl sonra bu kez de kızı Deniz Kelek’i toprağa veren Muhammet Kelek, kızının mezarını da babasının mezarının yanına yaptı.

Aydın’ın büyükşehir statüsüne alınmasıyla köy tüzel kişiliklerine ait olan taşınmazlar ilçe belediyelerine devredildi. Koçarlı Belediyesi de tapu kadastro aracılığıyla yapılan ölçümlerle belediyeye geçen taşınmazları ortaya çıkarttı. Bazı taşınmazları satma kararı alan Koçarlı Belediyesi, Muhammet Kelek’in 8 dönüm arazisinin 900 metrekarelik kısmını da Haziran ayında ihaleye çıkardı.

ARAZİYİ AYNI MAHALLEDEN BAŞKA AİLE ALDI

Gerçekleştirilen ihaleye Muhammet Kelek ile birlikte 3 kişi girdi. İhaleyi 50 bin lirayla İmdat Kaçar kazandı. Babasının ve kızına ait iki mezarın olduğu arazinin satılmasına üzülen Muhammet Kelek, “Rahmetli babam Süleyman Kelek, ölmeden öncede vasiyet ederek mezarının kendi arazisine konması istedi. Vefat eden kızımı da dedesinin bulunduğu mezarın yanına defnettik. 80 yıldan beri biz bu araziyi kullanıyorduk. Burası ihaleyle satışa çıkarıldı. Biz 30 bin 500 lira teklif verdik ancak 50 bin liraya başka bir arkadaşa satıldı. Biz bu kısmın belediyeye ait olduğunu bilmiyorduk. Burayı önce dedem, sonra babam ardından da ben kullandım. Bilseydim burayı hiç kullanmazdım ve mezarları buraya yapmazdım. Şimdi burası satıldı mezarlar ne olacak? Alan kişi ne yapacak bilmiyoruz. Dedemin ölmeden önce evi bile burada var. Yıllarca bu arsa üzerinde ev yapmış ve yaşamış” dedi.

“MEZAR OLDUĞUNU YENİ ÖĞRENDİM”

Koçarlı Belediye Başkanı AK Partili Nedim Kaplan da yaşananların ancak iki aile arasında çözüme kavuşturulabileceğini belirterek, “900 metrekarelik alanlar gibi 15 metrekareden 8 dekara kadar ilçenin değişik mahallerinde taşınmaz alanlarımız var. Bu alanlar belediye tarafından yıllarca kullanılmamış. İlçede 32 mahallemizde kadastro çalışmaları yapıldı. Kayıp ve kaçak olan belediyemize ait tüm alanları tespit ettik. Büyükşehir Yasası ile birlikte köyler mahalleye dönüştü. Oralardan kalan taşınmazlar da ilçe belediyesine kaldı. Bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi’ne kaldı. Yıllarca bu alanları vatandaşlar bir şekilde kullanmış. Kadastro çalışması sonrası bu alanların tapuları çıkarıldı. Vatandaşlar atalarından beri bu yerleri işgal etmiştir. Bu yerleri biz de ihaleyle satışa sunduk. Enteresan tabii ki bir arsanın içerisinde mezar varmış. Bunu yeni öğrendik. Biz ihaleyle satıyoruz başka türlü satış yapmamız mümkün olmuyor. Arsayı kullanan da ihaleye girmiş ama bir başka arkadaş daha fazla bir bedel vererek o araziyi almış. Vatandaşın bize şu ana kadar bir müracaatı yok. İnşallah önümüzdeki günlerde bu meseleyi kendi aralarında çözerler. Atalarından kalan ve içinde mezar olan yeri alan kişi eski kullanan sahibine geriye verir, tabii ki bu benim temennim” dedi.

“MEZARLARA DOKUNMAYACAĞIZ”

900 metrekare arsayı ihaleyle alan aynı mahalleden İmdat Kaçar, “İhaleyle burayı aldık. Ama henüz arazi bize geçmiş değil. Alıp almamakta halen düşünmekteyiz. Bize geçtiği zaman kesinlikle mezarlara dokunmayacağız. Onlar bizim büyüklerimizdir. Mezarlara her zaman saygımız var. Şu an için beklemekteyiz. Mezarlara dokunmayacağımızı Kelek ailesine de ilettik” diye konuştu.