Bayramda bunları yapmak serbest

Aydın Valiliği, Ramazan Bayramı süresince uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde vatandaşların alışverişlerini yarın saat 17.00'ye kadar tamamlamalarını istedi. Yarın market, bakkal, kasap, manav ve kuruyemişçiler açık olacak.

Ramazan Bayramı süresince 81 ilde 4 gün uygulanacak olan sokağa çıkma yasağıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, bugün market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edebilecek. Bu işyerleri yarın yani Arefe Günü ise 10.00-17.00 saatleri arasında da kapılarını açık tutacak.

ZORUNLU İHTİYAÇLAR KARŞILANABİLECEK

Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Bu işyerleri o saatler arasında evlere/adrese servis yapabilecek.

Bayram süresince market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacak. Ekmek üretimi yapan fırın ve sadece ekmek satan bayiler ile tatlı satan işyerleri açık olacak. Bu işyerleri sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satabilecek. Bayramda sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri açık olacak.

ÇİFTÇİLERE YASAK YOK

Çiftçiler bayramda uygulanacak olan yasaklardan yine muaf tutulacak. Çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için çiftçilik belgelerinin yanlarında bulundurmalı gerektiği kaydedildi.

Ayrıca pazar günü saat 14.00-20.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallede refakatçileriyle sokağa çıkabilecekleri ifade edildi.