Baydar'dan Kılıçdaroğlu'na eleştiri

Eski CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu “İl başkanlarını toplayıp gaz vermenin, Parti Meclisi'ni (PM) toplayıp gaz almanın, tamamını kendinizin belirlediği milletvekillerini kampa alıp vakit doldurmanın kimseye bir faydası yok” sözleriyle eleştirdiCHP’li eski vekil Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, yaptığı açıklamada, “CHP parti meclisi yerel yönetim seçimlerinde yol haritasını görüşmüş. Kemal bey, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de PM’den bir yetki alıp ‘yola devam etmeyi’ planlıyor” ifadelerini kullandı.

Seçimlerde izlenecek yollarla ilgili karar alma ve istişare mekanizmalarının doğru işletilmesi gerektiğini vurgulayan Baydar, şu saptamalarda bulundu: “Tüzük ve dar hukuk kuralları Kemal beye PM’den yetki alarak tek belirleyici olma hakkını veriyor. Ama, başarısızlık halinde siyasetin gereğini yapma sorumluluğunu yüklemiyor. Siyaset, tüzük ve dar hukuk kurallarının üstündedir. Siyaset, hedef, iddia ve sonuç bağlamında sürdürülebilir mekanizmaları içerir. Hedef iktidarsa, iddia toplumda ilerleme ve yenilenme ise sonuç kazanma olmalıdır. Hedef ve iddia havada kalmışsa sonuç kaybetme ise siyasette devam koşulları ortadan kalkar. Bu konuda Batı’dan örnek aldığımızda gene karşımıza Alman Sosyal Demokrat Partisi çıkıyor. SPD, her seçim öncesi bir ya da birkaç kez kurultay toplar. Önce seçimi götürecek kadroyu onaylar; gerekirse değiştirir. Sonra seçim bildirgesini, stratejileri kurultayın onayına sunar. Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, kurultayı toplar ve değerlendirme yapar yeni yol haritasını belirler. Kaybedilmişse, mevcut yönetim güvenoyu ister. Genellikle güvenoyuna kalmadan yöneticiler görevi bırakır. Mesela son seçimlerde, seçime başkan olarak giren Schulz, kaybedince güvenoyu istemiş ve SPD kurultay delegeleri de güvenoyu vermiştir. Ama daha sonra herkesin bildiği gibi etik bir tartışma sonucu görevi ‘kendiliğinden’ bırakmıştır.”

“VAKİT DOLDURMANIN FAYDASI YOK”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 Haziran seçimlerini kaybettiğini aktaran Baydar, “Öncelikle seçimdeki stratejisini, hedeflerini ve sonuçlarını, ona tek başına hareket yetkisini veren PM’ye değil, Büyük Kurultaya anlatmalı ve önce güvenoyunu, sonra da yetkiyi almalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Baydar, “İl başkanlarını toplayıp gaz vermenin, PM’yi toplayıp gaz almanın, tamamını kendinizin belirlediği milletvekillerini kampa alıp vakit doldurmanın kimseye bir faydası yok” diyerek, karar anını geciktirmeme çağrısında bulundu.