Başkan Ülkü'ye hüzünlü anma

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü için Aydın Tabip Odası önünde anma etkinliği düzenlendi. Meslektaşları, Ülkü’yü anlatırken hüzünlü anlar yaşadı.


Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü, Tabip Odası önünde düzenlenen anma töreniyle anıldı. Ülkü’nün fotoğrafının taşındığı anma töreninde hüzünlü anlar yaşandı.

Programda ilk sözü alan Efeler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü ve önceki dönem Aydın Tabip Odası başkanlarından Dr. Eralp Atay, “Aydın Tabip Odası tarihinin en acı gününü yaşıyoruz. Tabip Odası Başkanımızı kaybettik. Görev başındayken bir başkanımızı kaybetmek Tabip Odası tarihinde ilk kez oluyor. Aslında Aydın Tabip Odası, başkanını yitirmedi. Hekim duruşuyla, insancıllığıyla, sevecenliği ve güler yüzlülüğüyle bizi bir arada toplayan, bilimsel katkılarını sağlık camiasıyla paylaşan, bu paylaştığı süreçte de yaşamını yitiren bir dost, bir ağabey yitirdik. Gerçekten acımız çok büyük” dedi.

Ülkü’nün 3 hafta önce Efeler Tv’de program konuğu olduğunu anımsatan Atay, “Koronayla ilgili çok bilimsel, çok güzel açıklamaları oldu. Çok güzel bir söyleşi yaptık. Ne acıdır ki, 3 hafta sonra koronadan yitirdik” diye konuştu.

Aydın Tabip Odası yönetimi adına konuşan Dr. Gürkan Mersin ise “Acımız büyük. Bir hekimi, bir ağabeyi, bir babayı, bir sanatçıyı, çok önemli bir değeri uğurluyoruz. Işıklar içerisinde uyusun. Sağlık personeli tükenme noktasında. Aydın’ın Kovid 19’a verdiği ilk şehit. Umarım, bu badireyi en kısa zamanda atlatırız” görüşlerini aktardı.

“ÜZÜLÜYORUZ, ÖFKELENİYORUZ”

Aydın Tabip Odası Başkanlığı görevini 2 buçuk ay önceki kongrede Ülkü’ye devreden Dr. Hakan Karagözlü ise Ülkü’nün çok değerli bir insan olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bizler her sağlık çalışanı öldüğü zaman çok üzülüyoruz ama aynı zamanda da çok öfkeleniyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı sürekli uyarmamıza rağmen maalesef uyarılarımızı dikkate almıyorlar. Onlara şöyle söylüyoruz: ‘yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz, ölüyoruz’ diyoruz. Dinlemiyorlar. ‘Şeffaf olun, doğruları söyleyin, bilimin ışığından ayrılmayın’ diyoruz. Dinletemiyoruz. Bilim Kurulu’nu da dinlemiyorlar. Salgının gidişatını değiştirecek Türk Tabipler Birliği’ni ve tabip odalarını da dinlemiyorsunuz. Biz, bilimin ışığından, aydınlıktan ayrılmamaya yeminliyiz.”

Anma törenine, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, sivil toplum ve meslek kuruluşu başkanları ve sağlık çalışanları da katıldı.