Başkan Kaya gazetecilere deve sucuğu ve deve sütü ikram etti

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla gazetecilerle bir araya geldi. Başkan Kaya, gazeteciler için düzenlediği gecede davetlilere deve sucuğu ve deve sütü ikramında bulundu.

İncirliova Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı programı bu yıl da devam etti. İncirliova Kültürpark’ta gerçekleştirilen programda gazetecilere deve sucuğu ve köftesi ile deve sütü ikram edildi. İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, basında sansürün kaldırılışının yıldönümünü kutlayarak, gazetecilerin zor şartlar altında görev yaptığına dikkat çekti.

“ŞİFA NİYETİNE DİYEREK

DEVE SÜTÜ İKRAMINDA BULUNDUK”

Yemek öncesi açılış konuşması yapan Başkan Kaya, gazetecilerin gece gündüz görev başında olduğuna dikkat çekerek, “Geleneği bozmadık, rahmetli başkanımız Yahya Ümit Orbay döneminde başlatılan 24 Temmuz Basın Bayramı yemeğinde basın mensuplarımız ile bir araya geldik. Gece gündüz, yağmur çamur, korona virüsü demeden haberlere koşuyorsunuz. Bu sebeple sizleri bir kaç saatliğine de olsa o koşturmacadan kurtarıp sizlere teşekkür etmek istedik. Bizleri derinden üzen kadına şiddet ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek adına, ‘kadın olmak zor, gazeteci olmak zor, kadın gazeteci olmak çok daha zor’ diyerek Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener'e çiçek takdim ettik. Ayrıca Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan'a da basın emekçilerimiz adına çiçeğimizi takdim ederken, uzun yıllardır Aydınımızda gazetecilik yapan, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı, Küresel Gazeteciler Cemiyeti Aydın İl Temsilcisi Sayın Suat Deniz'e gazeteci arkadaşlarımıza sağlıklı görevler dileğiyle şifa niyetine diyerek deve sütü ikramında bulunduk.” dedi.

“GAZETECİLİK, MANEVİYATLA YAPILAN BİR MESLEK”

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener, yaptığı konuşmasında gazetecilerin sorunlarına değinerek “Bütün meslektaşlarım kadına karşı şiddette çok duyarlılar. Kadın meslektaşlarımız çok güzel haberlere imza atıyorlar. Pandemi sürecinde bütün riskleri göze alarak görevlerini yaptılar. Ama bu emeklerinin karşılığını tam olarak alamadılar. Çünkü gazetecilik maneviyatla yapılan bir meslek.” diye konuştu.

“BASIN MESLEK YASASINA İHTİYACIMIZ VAR”

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (ABGC) Cem Ulucan da, “Bu mesleği yaşamayanlar bizim çektiğimiz sıkıntıyı anlayamazlar. Yaşadığımız sıkıntılar sadece maddi sıkıntılar değil. Basın özgürlüğünde adını bilmediğimiz ülkelerin gerisindeyiz. Bu yıl da bu bayramı kutlamıyoruz. Pandemi sürecinden sonra hayat normale dönerken gazetelerin halen daha işyerlerine dağıttırılmamasını anlamıyoruz. Bir basın meslek yasasına ihtiyacımızın olduğunu vurguluyorum.” ifadelerini kullandı.