İncirliova'da sinirler gerildi

İncirliova’da İYİ Partili Belediye Başkanı Aytekin Kaya ve iki belediye çalışanı ile İncirliova Ülkü Ocakları eski Başkanı Volkan Baytaş arasında yaşanan sözlü arbede sonrası ilçe ayağa kalktı.Olay, İncirliova’nın Zafer Mahallesinde dün gece saat 23.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre Belediye Başkanı Aytekin Kaya, annesi Nilüfer Kaya’nın yaşadığı evinin deposuna saman indirilmesinin ardından depo kepengi tutukluluk yaptı. Caddeden geçen belediye işçilerinden Yücel D. ile Şerif K.’nın yardım ettiği sırada alandan; geçen dönem belediyede çalışan ve işten çıkartılan İncirliova Ülkü Ocakları eski Başkanı Volkan Baytaş da geçtiği sırada personel arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesini polis araya girerek önledi. Polis iki tarafı da emniyete götürdü.

OLAYI DUYAN SOKAĞA KOŞTU

Belediye Başkanı Aytekin Kaya ile İlçe Ülkü Ocakları eski Başkanı Volkan Baytaş’ın kavga ettiği haberi kısa sürede ilçede yayıldı. Her iki taraftan da çok sayıda vatandaş İlçe Emniyet Müdürlüğünün önüne koştu. Bir anda yüzlerce insanın sokağa dökülmesi üzerine Aydın İl Emniyet Müdürlüğünden takviye ekip istendi. Polis iki taraf arasındaki gerginliğin daha fazla büyümemesi için yoğun çaba sarf etti. Her iki taraf da birbirinden şikayetçi oldu.

“MİLLİ İRADE TÜM PARTİLER İÇİN GEÇERLİDİR”

Kavganın ardından emniyete gelen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz da bir açıklama yaptı. Karakoz, “Belediye Başkanımıza yapılan saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Ülkemizde siyasetin dili çok ağırlaştı. Kutuplaştırıcı bir siyasi çizgi var. Daha öncede Genel Başkan Yardımcımız ve Efeler İlçe Başkanımız da saldırıya uğramıştı şimdi ise İncirliova Belediye Başkanı saldırıya uğradı. Ben CHP ve İYİ Partililere sakin olmalarını ve provokasyonlara gelmemelerini öneriyorum. Emniyet olayı takip ediyor. Biz yüce Türk adaletine güveniyoruz. Ancak olayın takipçisiyiz. Hiçbir CHPli ve İYİ Partili belediye başkanı sahipsiz değildir, sandıktan çıkmıştır. Milli irade tüm partiler için geçerlidir” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı da emniyetin önünde açıklama yaptı. Başkan Sarı, “Olayın siyasi bir boyutu olduğunu düşünmüyorum. Bu bireysel bir olaydır. Böyle olayların yaşanmasını doğru bulmuyoruz. Sebebi her neyse çözüm yolunun bu olmadığını düşünüyoruz. 31 Mart 2019 tarihinden itibaren Aytekin Kaya çok güzel çalışmalara imza atan bir başkanımızdır. Vatandaşımıza hizmet etmektedir. Böyle bir başkana İncirliova halkının sahip çıkması gerekiyor. Bizde İYİ Parti olarak başkanımızın yanındayız. Aydın ilimiz sakin ve huzurlu bir kent olmasıyla bilinen bir kenttir” diye konuştu.

“7 MİLYONA YAKIN YOLSUZLUK VAR”

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, hastaneden aldığı sağlık raporunun ardından yaşananlarla ilgili belediyenin önünde açıklama yaptı. Başkan Kaya, “Akşamüstü işyerinde çalışırken arkadaşlar gelip saldırdı. Sıkıntı yok, Aytekin Kaya'yı yıldıramayacaklar. Rabbim bana sağlık verdiği süreci bu görevi layıkıyla yapacağım. Bunların yaptığı tüm yolsuzlukların üstüne gideceğim. 7 milyona yakın yolsuzluk var. Uzun zamandır tehdit ediliyordum. Yakında mülki müfettişler geliyor, dosyaları inceleyecekler. Dertleri sıkıntıları bu. O yüzden bunları benim üzerime salıyorlar. Rabbim izin verdiği sürece İncirliova'ya hizmet edeceğim. Hiçbir sıkıntı yok. Bacağımda biraz sıkıntı var. Bıçak görmedim. 3-4 araba vardı etrafta ancak 2 kişi arabadan inerek saldırdı. Arabadan iner inmez üzerimize gelerek saldırı gerçekleşti. Herkes yaptığından utansın. 4 yıl boyunca İncirliova'ya hizmet edeceğim. O dosyaları da kazandığımda belediyeye asacağım, tüm Türkiye görecek” dedi.

SİYASİ Mİ KİŞİSEL Mİ?

Belediye Başkanı Aytekin Kaya, gazetecilerin “Olay siyasi mi?” sorusuna, “Evet, siyasi” derken İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı da yaşananların kişisel sorunlardan kaynaklandığını açıkladı.

Yaşananların ardından emniyetin önüne Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, CHP İlçe Başkanı Hasbi Akman, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Celbek, MHP İlçe Başkanı Polat Tanrıkulu, Ülkü Ocakları İl Başkanı Tayfun Şan, Ülkü Ocakları İncirliova İlçe Başkanı Mehmet Ali Özakçakoca, partililer ve belediye çalışanları geldi.