Başkan Aytekin Kaya göreve başladı

İncirliova Belediye Başkanlığı görevine başlayan Aytekin Kaya, “Ben sizin içinizden biriyim. Sizin kardeşinizim, evladınızım. Sizin içinizden biriyim. İncirliova’nın emrindeyim” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti’den İncirliova Belediye Başkanı seçilen Aytekin Kaya, düzenlenen törenle görevi, önceki Başkan Gürşat Kale’den devraldı.

Devir teslim töreni, Cumhuriyet Meydanı’nda Başkan Kaya’nın Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından CHP İl Başkanı Ali Çankır, İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı ve beraberindeki heyetle belediyeye geçen Kaya’yı başkanlık makamında önceki Başkan Gürşat Kale karşıladı. Şehrin sembolik anahtarını eski Başkan Kale’den alan Kaya, “Parti rozetimizi çıkardık, Türk bayrağı rozetini taktık. 51 bin İncirliovalı’ya kapımız açık. İncirliova’nın emrindeyim. Bizim sloganımız sıkıntı yok. Hep beraber İncirliova için ne gerekiyorsa yapacağız. Tüm meclis üyelerimizle düzgün bir şekilde çalışacağız” dedi. Başkan Kaya, eski Başkan Kale’ye çiçek ve plaket takdim etti.

“BÜYÜK ŞEREF DUYUYORUM”

Makam odasında gerçekleşen törenin ardından İncirliova’nın eski ve yeni belediye başkanları, belediye önünde toplanan kalabalığa hitap etti. Burada ilk sözü alan eski İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, 31 Mart yerel seçimlerinin en ufak bir huzursuzluk ve olumsuzluk yaşanmadan yapıldığını belirterek, “Medeni toplumlarda bu tür kamu görevlilerinin kimseye ömür boyu olmadığını, bir nöbetçilik şuuru içerisinde görevimizi hamdolsun yüzümüzün akıyla bugünlere getirdik ve genç bir kardeşim olarak da mahallelim olarak da arkadaşım olarak da Aytekin Kaya Beye mührümüzü teslim etmekten hamdolsun büyük şeref duyuyorum. Bu işin insanlar arasında kavga dövüş olmadan gönül rızası ve tebessüm edilerek, yapılabileceğini burada sizlerin huzurunda göstermemiz gerektiğini çok önemli bir hayat dersi olarak ifade etmem gerekiyordu onun için buradayım” dedi.

“İÇİNİZDEN BİRİYİM”

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya da seçimlere 33 gün kala aday olduğunu hatırlatarak, “Kampanya döneminde ilçemizi kapı kapı dolaştım. Hepinizin rızasını aldım, hepinizin kalbini çaldım. İncirliova Belediye Başkanı oldum. Bana verdiğiniz destekten dolayı hepinizden Allah razı olsun. Ben sizin içinizden biriyim. Sizin kardeşinizim, evladınızım. 40 yıldır İncirliova çarşısında esnafım. Esnafın, garibanın derdiğini biliyorum. Bu derde derman olmak için de bu göreve talip oldum. Allah da bana nasip etti. Bugünden itibaren rozetim yok, benim partim falan yok. Ben hepinizin belediye başkanıyım” diye konuştu. Kaya, Büyükşehir Belediyesi’yle uyum içinde çalışacaklarının mesajını da verdi. Alanı dolduran vatandaşların alkış ve tezahüratlarıyla karşılaşan Kaya, beyaz güvercinler uçurdu.

“KUCAKLAŞMA DÖNEMİ”

Törende konuşan İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı da “Bugün geçmiş 5 yılda belediye başkanlığı yapmış olan Gürşat Kale Başkanımızı uğurlarken, 5 yıl içine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Önümüzdeki 5 yılda da Aytekin Kaya’nın İncirliova’ya yapacağı çalışmalarda başarılar diliyoruz. Bizler kampanya dönemine milletimizi birbirine düşürecek, kamplaştıracak, ötekileştirecek her türlü ifadeden uzak kaldık. Çünkü önümüzdeki süreç milletimizin birbiriyle kucaklaşma dönemidir” ifadelerini kullandı.

CHP İl Başkanı Ali Çankır ise “Belediyecilik, vatandaşıyla kol kola, onun derdini tasasını dinleyerek, bölgesindeki en ücra noktaya kadar halkına hizmet etme anlayışıyla çalışmayı gerektiren bir görev. Aytekin Başkanı buraya taşıdığınız için, İncirliova’yı derman belediyeciliğiyle tanıştırdığınız için hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de Gürşat Başkanıma etmek istiyorum. Kampanya süreci sonunda Aytekin Başkanımızı sizlerin takdiriyle, milletin takdiriyle bu koltuğa oturttunuz. Fakat kendisi bir nezaket gösterdi. Gürşat Başkan bir nezaketle, helalleşerek Aytekin Başkana koltuğunu bıraktı. Bugün bizlerle beraber oldu” görüşlerini aktardı.

Yurdun değişik yerlerinde seçimi kazandığı halde 12 gündür mazbatasını alamayan belediye başkanları olduğunu hatırlatan Çankır, Ben İncirliova’dan bu nezaketin Türkiye’ye örnek olmasını, bu gergin ortamın son bulmasını diliyorum” yorumunu yaptı.