Başkan Atay, kekik hasadına katıldı

Şahnalı’da Efeler Belediyesi’ne ait arazide yetiştirilen kekikler hasat edildi. Hasada katılan Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, marka şehir için çalıştıklarını belirterek, kalkınma için üretimin şart olduğunu vurguladı.


Efeler Belediyesi’nin kırsal Şahnalı Mahallesi’nde belediyeye ait tarlada yetiştirilen kekiklerin hasadı için tören düzenlendi. Tarladan elde edilen kekiğin gerek bitki olarak gerekse de yağının ve suyunun satışa sunulacağı öğrenildi.

Törende ilk sözü alan Şahnalı Mahalle Muhtarı Metin Solak, kekik dikimine öncülük eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a teşekkür etti. Solak, kekiğin bölgede daha geniş alanlarda ekilip dikilmesini diledi.

Solak’ın ardından kürsüye gelen Başkan Atay, çok büyük bir mutluluk içerisinde olduğunu söyleyerek, “Çünkü ben seçimlerden önce sizden oy isterken bazı değer yargılarını ortaya koymuştum. Birincisi bütün tarlalarımız, babalarımızdan, atalarımızdan kalan tarlalarımız, elbette kardeşlerimizle miras yoluyla ikiye bölündü. Sonra kendi çocuklarımız için 3’e, 4’e bölündü. Artık tarlalarımız çok az kaldı. O az olan tarlalarımıza en iyi şekilde, ürün elde edip gelirimizi artırmamız için alternatif ürünlere geçmemiz gerekiyor. Alternatif ürünlere geçmek için elbette ki bazı örnekleri görmeniz gerekiyordu. Biz ‘ne yapabiliriz?’ diye düşündük” dedi.

ÖNERİ SAHİPLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

İlk olarak Işıklı’da lavanta ektiklerini anımsatan Atay, şöyle devam etti: “Allah’tan fidesine para vermemiştik. Lavantanın zamanlamasını kötü bir şekilde yaptığımız için onda başarılı olamadık. Ancak kekikte bize gelip bunun çok iyi bir şey olduğunu, kalkınma için, köylülerimizin gelir düzeyinin artırılması için kesinlikle dikmemiz gerektiğini Reşat arkadaşımız önerdi. Önce onu alkışlamanızı istiyorum. Biz bunu ektik, damlama sulama yaptık, çapa yaptık günlerce. İşçi kardeşlerimiz sıcağın bağrında çalıştı, yetiştirdiler. Şimdi hasadını yapıyoruz. Hasadı yaptıktan sonra ne yapılması gerektiği konusunda bize güç veren, yol gösteren, bu şişelerde sergiliyor olmamıza neden olan kişi de Kemal Alper. Onu da alkışlamanızı rica ediyorum.”

“NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

Tarımsal kalkınma projelerinden söz eden Atay, “Seçimde dedim. Ben saz çalmayı bilmiyorum. Ben orkestra şefi olacağım. Kimimiz saz, kimimiz davul çalacak. Önemli olan güzel bir müziğin toplum tarafından duyulması önemli. Çok para kazanacağız bundan. Buradan elde edeceğimiz gelirin ne kadar olacağını göreceksiniz. Kendi tarlalarınızda ekip ekmeyeceğinize karar vereceksiniz. Marka şehir için çalışıyoruz. Önce gelirimizi artıracağız. Üretim yapacağız. Üretim yapmadan hiçbir ülke kalkınamaz. Üretimi yapmamız için önce bilgili olmamız, örneklerini görmemiz gerekiyor. O örneklerden yola çıkarak üretimi artırmamız gerekiyor. Bunu sizin için yaptık. Bunun fabrikasını Tepecik’e kuruyoruz. Enginarı da konserve yapacağız. Salça yapacağız. Yaş incir reçeli yapacağız. Sadece kadınlarımızı çalıştıracağız o fabrikada. Sizin için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Bunun için bu göreve geldik. Sizlerin kalkınması için, refah seviyenizi artırmak için, gelir düzeyinizi artırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Bana güvendiniz, seçtiniz. Ben de sizin yüzünüzü kara çıkarmadan, sizin gelirlerinizi artıracak, sizin kalkınmanızı sağlayacak her şeyi yapmaya hazırım ve yapacağım” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Başkan Atay ve beraberindekiler, kekik tarlasına girerek hasat yaptı. İş insanı Kemal Alper de kekiğin hasat sonrasındaki serüveni hakkında bilgilendirmede bulundu.

Programa, İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.