Balık Hali'nin fiyat şampiyonu kalkan

Aydın Balık Hali’nde satışa sunulan balıklar, her keseye hitap ediyor. Kimi vatandaşlar kilogramı 10 liradan satışa sunulan sardalyaya ilgi gösterirken, kilogramı 150 lira olması nedeniyle ‘fiyat şampiyonu’ olan kalkan balığı da alıcı buluyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait Balık Hali’nde sezon hareketliliği sürüyor. Vatandaşlar gerek ekonomik olması gerekse de sağlığa olan faydaları nedeniyle balığa ilgi gösteriyor.

Halde bulunan Balıkçı Yusuf Usta adlı işletmenin sahibi Yusuf Turgut, bu sene sezonu palamutla açtıklarını söyledi. Eylül – Ekim aylarında bol bol palamut sattıklarını anlatan Turgut, şimdilerdeyse en çok ilginin çinekopa gösterildiğini söyledi. Sezonun hamsiyle süreceğini aktaran Turgut, lagos ve akyanın da tercih edilen balıklar arasında olduğunu dile getirdi.

İSTAVRİTİN FİYATI DÜŞTÜ

Tezgahlardaki fiyat şampiyonunun kalkan balığı olduğuna dikkati çeken Turgut, kalkanın kilogramının 150 liradan satıldığını, bunu 130 lirayla lagos balığının izlediğini kaydetti. Ağırlıklı olarak deniz balığı sattıklarını belirten Turgut, “Deniz çipurasında bolluk yaşanıyor. Kaya barbunları çıkmaya başladı. Mezgit, levrek de bol. Geçen sene 25 liraya sattığım istavrit bu sene 15 lira. Üretme çipuranın kilosu 25 lira, levrek 40 – 45 lira arasında satılıyor. Deniz levreği ise 70 ile 100 lira arasında değişiyor. Bunlar kilogram fiyatı. Deniz çipurası 70 ile 90 lira arasında değişiyor. Barbunlar 25 – 30 lira. Orta boyları 60 lira. En büyükleri ise 100 lira.

Çinekop 30 ile 40 lira arasından satılıyor. Küçük balıkta sardalya daha çok tercih ediliyor. Kilogramı 10 lira. Fiyat uygun olunca müşteri de çok oluyor” ifadelerini kullandı.