Bakan Soylu'dan Adnan Menderes Müzesi incelemesi

Çakırbeyli’deki Adnan Menderes Müzesi’nin 3 – 4 ay içinde istenilen noktaya geleceğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Allah nasip ederse Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla burası açılmış olur” dedi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın temasları kapsamında Çakırbeyli’de inşasında son aşamaya gelinen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Müzeden ayrılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Soylu, Aydın’da ilk olarak güvenlik toplantısına katıldığını, asayişten göçe, uyuşturucudan güvenlik ve teröre kadar tüm meseleleri değerlendirdiklerini belirtti.

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin temelinin 2019’un Mart ayında atıldığını anımsatan Soylu, “16 – 17 ayda hakikaten gerek dışıyla ilgili gerekse de içiyle ilgili epey bir mesafe alındı. Buranın aslında mimarisi rahmetli Menderes’in dedesinin evinin mimarisi olarak gerçekleştirildi. İçeride bu detayların tamamı var. Aynı zamanda bir müze olarak kimliğini, Adnan Menderes’in Türkiye’de neyi ifade ettiğini ortaya koymaya çalışan bütün derlemeleri arkadaşlar gerçekleştiriyor. Yaşanan tanıklıklar var. Onlar ifade ediliyor. Üç ayrı çalışma yapılıyor. Doğumu, kişiliği, hayatı siyaset ve iktidar yılları, oradan da 1960 darbesi. Bu üç dönem üzerine oturtuluyor” dedi.

“TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde titiz bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Soylu, “Buradaki muradımız şudur: 1960 darbesi sadece Türkiye’de demokrasiyi, milletin iradesini, sandığı, Türkiye’nin kalkınma ve büyüme yolculuğunu iğfal etmedi. 1960 darbesi, bir tarihi gerçekliği ortadan kaldırdı ve düzmece, kurmaca ve zihinlerde o dönemi tamamen karalama üzerine, unutturma üzerine bir anlayışı dikte ettirdi. Bizim görevimiz, herhangi bir dönemde yaşayan insanlar olarak, bizim görevimiz tarihe hakkını verebilmektir” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz bizim için ne ifade ediyor? 27 Mayıs bizim için ne ifade ediyor? 12 Eylül bizim için ne ifade ediyor? Bunları tarihe yanlış nakletmek isteyenlere karşı doğrusunu ifade etmek, şunu söylemem gerekir ki, hem insan olarak hem vatandaş kimliği olarak hem de bu ülkenin yöneticileri olarak bizim temel sorumluluğumuzdur. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletimizin huzurunda bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum. Çünkü gelecek nesillerimizin doğru örnekler, doğru şahsiyetler, memleketine ve milletine kendisini adamış, vizyoner şahsiyetler, adanmış insanlar örneklerini önlerinde görüp yol haritalarını ona göre çizmeleri gerekiyor.”

“HEYECANIMIZ, ARZUMUZ BUDUR”

Müzenin açılış süreciyle ilgili de konuşan Soylu, “Başlangıcından itibaren takip ettiğim, Aydın Valiliği bünyesinde, hem bir önceki valimiz, hem de sayın valimiz, aynı zamanda Adnan Menderes Üniversitesi’nin de büyük katkılarıyla oluşan bu atmosferle ilgili geçen gece yaklaşık 3 saat, Ankara’da bakanlıkta bir çalışma daha gerçekleştirdik. Allah inşallah ömür verir. Oradan çıktığımda çok huzurluydum. Adnan Menderes Müzesi’nin yapılmasının bir huzuru elbette var ama esas huzur tarihe yanlış naklettirilmek ve nakşettirilmek istenenlere karşı itirazımızın Allah katında kabul görmesidir. Bu kadar net ve açık. İnşallah 3 – 4 ay içinde arzu ettiğimiz noktaya gelir. Ondan sonra da Allah nasip ederse Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla burası açılmış olur. Hevesimiz, heyecanımız, arzumuz budur” diye konuştu.

Programa, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ile AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz ve Rıza Posacı da katıldı.