BÜYÜKŞEHİR’DEN HAYVANCILIĞA DESTEK

Aydın Büyükşehir Belediyesi küçük çaplı hayvancılık yapan vatandaşlara kuru yonca dağıtımına başladı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi il genelinde 650 aileye 12 bin paket kuru yonca dağıtacak. . Büyükşehir Belediyesi yine Ör-Koop’tan aldığı 12 bin paket yoncayı 10 ve daha az sayıda hayvanı olanlara hayvan başına 5 paket olmak üzere dağıtacak. Yonca dağıtımının ilk adresi ise Sultanhisar ilçesinin Eskihisar mahallesi oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun katılımıyla gerçekleşen kuru yonca dağıtım törenine Eskihisarlılar yoğun ilgi gösterirken Çerçioğlu’nu davul zurna ile karşıladılar. Törene Çerçioğlu’nun yanı sıra Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya ve çok sayıda vatandaş katıldı. Dağıtım töreninde ilk konuşmayı yapan Osman Yıldırımkaya “ Özlem Başkanımız hayvancılık destek projesini ilk olarak Sultanhisar’dan başlatıyor. Sultanhisar’a ve Eskihisar’a verdiği bu destekten dolayı kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bilindiği gibi Aydın bir tarım kentidir. Sultanhisar ilçemizin yıllık 500 milyon lira brüt satışı vardır. Atça’da toptancı hali yapılmaktadır. İnşallah Şubat ayının ilk haftasında açılışını yapacağız. İlçemizde soğuk hava depolarımız son sistem teknolojik cihazlarla donatılmıştır. İlçemizde 100 bin metrekare üzerinde parke taşı ve asfalt yapılmıştır. Bunların çoğu arazi yollarıdır. Bunlar için Özlem Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Özlem Başkanımızın tarıma vermiş olduğu destekleri biliyoruz. Daha önce portakal, karpuz, patates, bütün ilçelerde fidan dağıtımı yapılmıştı. Tarımın haricinde hayvancılığa da böyle bir proje yapmışlar. Kendilerine sonsuz teşekkürler ediyorum. 10 başa kadar hayvanda hayvan başına 5 paket kuru yonca dağıtımı hayvancılarımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ ET ALAMAZ DURUMA GELDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise “Sultanhisar’ımızın Aydın’ımızın ekonomisi bildiğiniz gibi tarıma dayalı ve halkımızın yüzde 50’si tarımla geçinmektedir. Fakat çiftçilerimizin ne kadar zor durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin gündemi o kadar yoğun ki çiftçilerimiz unutuldu. Girdi maliyetleri çok yüksek. Bunun için insanlarımız hayvancılığı, üretmeyi bıraktı. Yurt dışından yem, canlı hayvan getiriyoruz. Bu girdi maliyetleri bu kadar yüksek olunca elbette bizim kuru yoncamızın fiyatları da çok yükseliyor. Türkiye’de hayvancılık bitmek üzere. Bu da maliyet yüksekliği de vatandaşa yansıyor. Vatandaş et alamaz duruma geldi” dedi.

SAKIZ KOYUNU DAĞITILACAK

Çerçioğlu konuşmasının devamında çiftçilere birde sakız koyunu dağıtılacağı müjdesini verirken “ Biz büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerimize her zaman destek verdik. Vermeye de devam ediyoruz. Buna yönelik birçok projelerimiz var. Hepinizin bildiği gibi Ege et, yine koyunculuk projemiz sakız koyunu Kasım ayında vatandaşlarımıza Sakız Koyunu dağıtacağız. Çiftliğimiz kuruldu. Bugün yine 650 ailemize 12 bin balya kuru ot dağıtımı gerçekleştireceğiz. Pilot bölge olarak burayı seçtik. Diğer ilçelerimizde de bu projeyi devam ettireceğiz. Amacımız çiftçimize destek olmak. Hayırlı uğurlu olsun. Hepinizden Allah razı olsun” şeklinde konuştu. Eskihisarlılar kuru yonca dağıtımı için Çerçioğlu’na teşekkür ederken tören sonunda vatandaşlara pilav dağıtıldı.