Aydınlı şoförlerden anlamlı kampanya

Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi, taşıt kullanırken cep telefonuyla konuşmamayı özendirmek için, özel halk otobüslerine ‘Telefonu değil, direksiyonu tut’ yazılı etiketler yapıştırdı.

Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi, trafik kuralları konusunda farkındalık etkinliklerine imza atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, araç kullanırken cep telefonuyla konuşmamayı özendirmek için, özel halk otobüslerine ‘Telefonu değil, direksiyonu tut’ yazılı etiketler yapıştırıldı.

Kooperatif Başkanı Okan Yalçın, yaptığı açıklamada, kooperatife bağlı 320 şoföre 2 gün süreyle Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökhan Aksu tarafından eğitim verildiğini aktardı. Söz konusu eğitimlerde taşıt kullanırken cep telefonuyla konuşmanın zararlarının anlatıldığını belirten Yalçın, “Akabinde Şubat ayına kadar şoförlerden bu konuyla ilgili birer slogan bulmalarını istedik. Yüzlerce slogan buldu arkadaşlarımız. Biz yönetim olarak onlardan üçünü Gökhan Hocamıza sunduk. Sonuçta ‘Telefonu değil, direksiyonu tut’ sloganında karar kılındı. Sloganın isim babası Kadir Çalışkan arkadaşımız da çeyrek altınla ödüllendirildi. Ödülü Rektör Hocamız Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir takdim etti. Bu slogan etiket haline getirilerek tüm halk otobüslerine yapıştırılmaya başlandı. Her şoförümüz aracına binerken bu yazıyı görecek” dedi.

Seyir halindeyken telefonla konuşmanın yalnızca minibüs sürücülerini kapsamadığını, tüm sürücülerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini de ifade eden Yalçın, “İsteyenler bu etiketleri bizden alarak özel araçlarına yapıştırabilirler. Bu sayede de toplumsal farkındalık yaratılabilir. Umarım, toplum olarak trafik kuralları konusunda daha duyarlı oluruz” görüşlerini aktardı.