Aydın’da ‘yeni kontrollü normalleşme süreci’ başladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan karar uyarınca, ‘orta risk’ grubunda yer alan Aydın’da ‘yeni kontrollü normalleşme’ süreci başladı. Vali Hüseyin Aksoy, “Aydın halkının pandemi kurallarına titizlikle uymasını bekliyoruz” dedi.


Kabine toplantısının ardından kameraların karşısında geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘yeni kontrollü normalleşme süreci’ hakkındaki yol haritasını açıkladı. Yayımlanan haritada ‘orta risk’ grubunda yer alan Aydın’da da normalleşme sürecine girildi.

Bu kapsamda, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kaldırıldı, 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasındaki kısıtlamanın ise sürmesi kararlaştırıldı.

LOKANTA VE KIRAATHANELER AÇILDI

Okulların tüm okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar ile 8 ve 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitime başladığı Aydın’da, restoran, lokanta, kafeterya, pastane, kıraathane ve çay bahçesi gibi mekânlar sabah 7 ile akşam 7 saatleri arasında, yüzde 50 kapasite koşuluyla çalışmalarına başladı.

Ayrıca, halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesislerin sabah 9 akşam 7 arasında çalışabilmesi kararlaştırıldı. Kamunun çalışma saatleri normale dönerken, sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme kaldırıldı. Nikâh ve düğün törenlerinin 100 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak koşuluyla yapılması kararlaştırıldı. Aydın’da sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları ise 300 kişiyi geçmemek koşuluyla yapılacak.

“DÜŞÜK RİSKLİ İL HALİNE GELMEK, BİZE BAĞLI”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası farklı risk gruplarına göre hangi çalışmaların normalleşebileceği hususu karara bağlandı. Biz de İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı alarak bunları yayımladık. Özellikle biz hafif riskli bir il konumundayız. Mevcut durumumuzu korumak ve düşük riskli il konumuna gelebilmek bize bağlı. Bu bakımdan Aydın halkının konan pandemi kurallarına titizlikle uymasını bekliyoruz, istiyoruz. Daha iyi bir konuma, bütün süreçleri normalleşen bir boyuta taşımak istiyorsak pandemi kurallarına hepimizin uyması büyük önem taşıyor. Bu anlamda bugüne kadar olduğu gibi yaptığımız çalışmalara, konan kurallara uyan halkımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte bu süreci daha iyi bir sürece taşımış olacağız” ifadelerini kullandı.