Aydın’da engelliler meclisi kuruldu

Aydın’daki engelli bireylerin oluşturmuş olduğu Sivil Toplum örgütleri içerisinden Türkiye Engelliler Meclisi üyeleri belirlendi.

Aydın’da hak temelli çalışan engelli sivil toplum örgütleri bir araya gelerek Aydın İli Engelliler Meclisi kurdu. Türkiye’de toplam 52 ilde kurulması planlanan il engelliler meclisinin 26. Aydın’da kuruldu. Aydın genelindeki engelli sivil toplum kuruluşları temsilcileri arasından Aydın İl Meclis Başkanı Esma Durmaz ve yardımcısı Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Bayram Özen seçildi.

Efeler Otelde düzenlenen programda Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Serkan Özkan katılımcılara, Engelliler Konfederasyonu’nun 2018 başında başlatmış olduğu ve üç yıl sürecek olan “Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır. Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi hakkında bilgi verdi.

Projenin Yaşam Boyu Eğitim Derneği ortaklığıyla Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 52 ilde yürütüldüğünü ifade eden Özkan, “Aydın İl Meclis Başkanı ve yardımcısı Aydın’daki engellileri Ankara’da temsil edecek. Bu projeyi yapmaktaki amacımız Türkiye’de engellilik anlamında çalışan sivil toplum örgütleri arasında sürdürülebilir diyalog ve savunuculuk temelli bir ağ kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

52 ilde engelli vatandaşların haklarının mücadelesini veren sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Yerel Engelli Meclisleri kurulduğunu kaydeden Özkan, “Yerel meclisinden seçilecek temsilcilerle Türkiye Engelliler Meclisi oluşturulacak. Bu meclis çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücüne sahip olacak. Bu meclislerin kurulduğu illerde uluslar arası sözleşmeler, kaynak geliştirme, savunuculuk, izleme, gönüllü yönetim ve medya konularında eğitim verilecek” diye konuştu.

Proje hakkında detaylı bilgi veren Türkiye Engelliler Meclisine Doğru projesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Avukat Ali Ulusoy, Engelliler Konfederasyonunu projeyle gençlerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların engelli haklarını savunacağını söyledi.