Aydın’da Eximbank irtibat bürosu açılacak

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, Aydın Ticaret Borsasında Eximbank irtibat bürosunun önümüzdeki günlerde açılacağının müjdesini verdi. Eximbank, 12’nci irtibat bürosunu Aydın’da hizmete açacak.AK Parti Milletvekili Savaş, Aydın Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Milletvekili Savaş’a AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı ve partililer eşlik etti. Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A. Bahri Erdel, Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur ve beraberindeki heyet, Milletvekili Savaşı kapıda karşıladı.

Aydın’da ilk etapta Eximbank irtibat bürosunun açılacağını bildiren Milletvekili Savaş, ileriki süreçte ise şubeleşmenin olacağını kaydetti. Eximbank, Aydın’ın ihracat kapasitesini ve ihracatçı sayısını arttırmada önemli etkiye sahip olacağını dile getiren KİT Başkanı Savaş, “Hizmeti ayağınıza getiriyoruz. Eximbank, ihracatçı işletmelerimizin işlemlerini yerinde yapacak. Türkiye’de irtibat bürosu sayısı 11 tane. Aydın’daki irtibat bürosuyla birlikte bu sayı 12 olacak. İhracat rakamı ve işlem sayısı arttıkça şubeleşme yolunda da süreç hızlanacak. Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ile görüştüm. İlk etapta iki elemanla Aydın Ticaret Borsası’nda Eximbank önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak” dedi.

SERBEST BÖLGE İÇİN YER ARAYIŞI SÜRÜYOR

Efeler İlçesi Yeniköy Mahallesinde meralık vasfını kaybeden 500 dönümlük araziye Aydın Serbest Bölge yapmayı düşündüklerini ifade eden Milletvekili Savaş, önümüzdeki günlerde Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ile birlikte inceleme yapacaklarını söyledi. Yer temin edildikten sonra bir şirketin kurulacağını belirten Savaş, “Bu şirketin içerisinde borsa, ticaret odası, sanayi odası ve diğer teşebbüsler olacak. Aydın’a yakışmayan 700 milyon dolarlık ihracat rakamını kısa, orta vadede hedefimiz iki milyar, 3 milyar, 5 milyara çıkarmak istiyoruz. Türkiye’de 18 tane serbest bölge var. Bizim Aydın Serbest Bölgeyle bu sayı 19 olacak. Şimdiden 30 tane firma serbest bölgenin kurulmasını bekliyor. Serbest bölgenin kurulduğu alanlarda ihracat rakamı hızla artıyor. Sadece serbest bölgelerde ortalama ihracat 1 milyon dolar. Aydın olarak serbest bölgeyle 1 milyon dolarlık ilave ihracat bekliyoruz. 10 bin kişilik istihdam yapmayı da hedefliyoruz.” diye konuştu.

“2018 YATIRIM YILI OLACAK”

950 yatak kapasiteli şehir hastanesinin ilk ihalesinin 3 Temmuz’da yapıldığını ifade eden Milletvekili Savaş, “3 Eylül’de net teklifler alınacak. 12 Eylül’de de işlem sonuçlandırılacak. Bu yılın sonunda da şehir hastanesiyle ilgili temeli atacağız. 2018 Aydın’da yatırım yılı olacak. Önümüzde 5 yıllık istikrarlı ve kesintisiz bir dönem var. Bu dönemde Aydın’ımız gelişen, büyüyen ve Türkiye’de daha fazla pay alan bir il olması için dört milletvekili hep beraber Ankara’da mücadele vereceğiz.” diye konuştu.

Telefonla toplantıya bağlanan Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Aydın’da 950 yataklı bir sağlık kompleksi ihalesinin Eylül sonunda sonuçlanacağı ve yer tesliminin yapılmasının ardından Şehir Hastanesinin inşaat çalışmasının bu yıl içerisinde başlayacağını aktardı.