Aydın’da 2 iş yerine 34 bin liralık para cezası

Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, Aralık ayında, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında 2 iş yerine toplam 34 bin 816 lira para cezası uygulandı.

Aydın Valiliği’nden Ticaret İl Müdürlüğü’nün Aralık ayında yapılan çalışmalarıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Hal Kayıt Sistemi’ne 6 bildirimcinin kaydedildiği belirtilen açıklamada, 3 Aralık 2018’de yapılan İl Hakem Heyeti Toplantısı’nda bir başvuruyla ilgili karar alındığı kaydedildi.

Tüketici şikayetlerinin değerlendirilmesine ilişkin ise şu ifadelere yer verildi: İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikâyetleri; 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Bakanlığımızca düzenlenen Yönetmelikler, Tebliğler ve Genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılmaktadır.Ay içerisinde İl Müdürlüğümüze 21 adet tüketici şikâyeti başvurusu yapılmıştır. Bu şikâyetlerin 12’si ayıplı mal ve hizmetlerden (cep telefonu:4, mobilya:2, sağlık hizmeti:2 ve birer adet buzdolabı, otomobil, eğitim-öğretim ücreti ve konut), 4’ü iş yeri dışında yapılan satış sözleşmeleri, 3’ü banka ve birer adet garanti belgesi ile taksitli satış sözleşmesi şikayetlerinden oluşmuştur. Bir tüketici şikayeti gereği için iş yeri merkezinin bulunduğu İstanbul Valiliğine gönderilmiştir. İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca ay içinde 07.12.2018 ve 13.12.2018 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapılmıştır. Söz konusu toplantılarda 8’i tüketici lehine, 3’ü tüketici aleyhine ve 1’i uzlaşma olmak üzere toplam 11 adet İl Hakem Heyeti kararı alınmıştır. Ayrıca İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı tarafından tüketici şikayetlerini incelemek üzere 3 bilirkişi ataması yapılmıştır.”

Piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin gerçekleştirilen çalışmalara dair ise “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında İlimiz Efeler, Nazilli ve Didim İlçelerinde; 23 iş yerinde 102 üründe fiyat etiketi yönünden denetim yapılmış olup 2 iş yerinde 2 üründe fiyat etiketi kapsamında aykırılık tespit edilmiştir. Garanti Belgesi ile Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu yönünden 1 iş yerinde 10 üründe (5 ürün garanti belgesi ve 5 ürün Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu) denetim yapılmıştır. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar yönünden 12 iş yerinde 12 üründe denetim yapılmış olup denetim sonuçları Bakanlığa gönderilmiştir. 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun Kapsamında İlimiz Efeler ilçesinde; 1 iş yerinde 94 üründe denetim yapılmış ve daha önce düzeltici faaliyet süresi verilen eksikliklerin düzeltildiği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında 2 (iki) iş yerine toplam 34 bin 816 lira idari para cezası uygulandığı bildirilen açıklamada, belgelendirme işlemleriyle ilgili de bilgi verildi