Aydın için deprem uyarısı

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2020’yi ‘deprem yılı’ olarak nitelendirerek, Batı Anadolu’da Denizli’den Kuşadası’na kadar olan kesimde “deprem çekincesi” olduğunu söyledi.


Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2020’yi ‘deprem yılı’ olarak nitelendirerek, Batı Anadolu’da Denizli’den Kuşadası’na kadar olan kesimde “deprem çekincesi” olduğunu söyledi.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Pazar akşamı Marmaris’te meydana gelen depremin ardından Youtube kanalından açıklamalarda bulundu. 2020’nin ‘deprem yılı’ olduğunu kaydeden Ercan, “Batı Anadolu’da, özellikle Büyük Menderes çukurunun olduğu kesim, Denizli’den başlayın Kuşadası’na ve oradan Sisam’ın kuzeyine kadar olan kesim bana göre deprem çekincesi olan bir yerdir” dedi.

Marmaris’teki depremin yerin 67 kilometre derinliğinde olduğunu aktaran Ercan, “Güney Ege dalma batma kuşağının özellikle doğu kanadı, yani Adriyatik’ten Mora, Mora’dan Girit’e olan kesimi son 4 – 5 yıldır çok etkindi. Ancak son 6 – 7 aydır Girit’in olduğu yerde depremler odaklandıktan sonra batıya kayma eğilimini göstermeye başladı. Geçen hafta yaptığım yayınlarda deprem Anadolu topraklarına yaklaşıyor olduğunu belirtmiştim. İşte5.6’lık Marmaris depremi bunlardan birisidir. Derinliğinin 67 km olması tamamen dalma batma kuşağı üzerinde bir deprem. O nedenle yıkıcı olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“2022’YE KADAR SÜRECEK”

“Bunun ardından daha büyük bir depremin gelip gelmeyeceği belli değildir” görüşünü aktaran Ercan, şöyle devam etti: “Ancak 50 yıllık deneyimim doğrultusunda ben bunun ana deprem olduğu kanısındayım. Arkasından daha büyük deprem olursa benim için şaşırtıcı olur. Bu bölgedeki depremler sürecektir. Girit ile Rodos, Rodos, Marmaris, Fethiye, Finike, Kaş dolayları, buraları deprem çekincesi yüksektir. Çameli, Burdur, Göller Bölgesi ve Afyon’a kadar giden bölge, bana göre çekinceli bir bölge içindedir. Anadolu gergin, sadece Anadolu gergin değil. Bütün dünya gergin. 2020, deprem yılı olacaktır. Deprem yılları 2022’ye kadar sürecek. Anadolu, 7 büyüklüğünde bir depreme gebe.”

“SAĞLAM EVDE OTURUN”

Vatandaşlara ‘sağlam yerde, sağlam evde oturun’ çağrısında bulunan Ercan, “Batı Anadolu’da, özellikle Büyük Menderes çukurunun olduğu kesim, Denizli’den başlayın Kuşadası’na ve oradan Sisam’ın kuzeyine kadar olan kesim bana göre deprem çekincesi olan bir yerdir. Gediz çukuru, Bakırçay, Simav buraları Batı Anadolu’da deprem çekincesi vardır. Teke Yarımadası’nı vurgulamak istiyorum. Korkmayın demek olmaz. Depremden korkulur. Ama eviniz sağlam yerde sağlam bir yapıysa korkmaya gerek yok. Depremler konusunda da sağlam yerde sağlam ev sizin yaşamınızı koruyacaktır” değerlendirmesinde bulundu.