Aydın Tabip Odası'ndan açıklama

Aydın Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Adalet Gürel Çıbık, “Sağlık personeli tükenme noktasında” diyerek, sağlık çalışanlarına yalnız olmadığını hissettirecek düzenlemelerin bir an önce yapılması çağrısında bulundu.


Aydın Tabip Odası yöneticileri, Kovid – 19 nedeniyle yaşamını yitiren Başkan Esat Ülkü’yü anmak için bir araya geldi. Yurt genelindeki tabip odalarında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen program, merhum Ülkü için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Etkinlikte, başkanlık koltuğuna ve masasına Ülkü’nün fotoğrafı ve kırmızı karanfiller kondu.

Oda yönetim kurulu adına konuşan Aydın Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Adalet Gürel Çıbık, Başkan Ülkü’nün kaybıyla oda tarihinin en acı gününü yaşadıklarını belirterek, “Her gün açıklanan turkuaz tabloya bir sayı daha düştü. Esat ağabeyimiz, bir sayıdan daha fazlası, eş, baba, sanatçı her şeyden öte iyi bir hekimdi. Yaşamdan keyif alır, çevresine neşe verirdi. Aileden Sümerbanklı, yurtsever ve Atatürkçüydü” dedi.

Ülkü’nün mesleki kariyerini anlatan Çıbık, “Sağlık personeli tükenme noktasında. Koronavirüse Aydın ilinde ilk doktorumuzu şehit verdik, umuyoruz bu son olur. Hem toplumsal hem de yönetsel düzeyde sağlık çalışanlarının hastalık risklerini en aza indirecek, çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirecek ve yalnız olmadıklarını hissettirecek düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi toplumun ve devletin sağlık çalışanlarına olan borcudur. Sağlık çalışanları, işlerini yaparken güvende olduklarını ve korunduklarını hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır” diye konuştu.

“İŞ YÜKÜ VE ENFEKSİYON RİSKİ ALTINDALAR”

Çalışanların, çalışırken veya işten kaynaklı olarak yararlanması veya hastalanmasının iş kazası veya meslek hastalığı olarak kabul edildiğini kaydeden Çıbık, şu görüşleri aktardı:

“Sağlık çalışanları pandemi döneminde hiç olmadıkları kadar büyük bir iş yükü ve enfeksiyon riski altında çalışmaktadır. Sağlık işkolunda gelişen Kovid – 19 hastalığı dünya genelinde meslek hastalığı olarak kabul edilmektedir. Gelinen bu noktada her ne kadar ağır koşullarda çalışsalar, çoğu zaman hak ettikleri ücretleri alamasalar ve sıklıkla sözel – fiziksel şiddetin mağduru olsalar da sağlık emekçileri, en önemli ve en değerli insan kaynağımızdır.”

“MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLSİN”

Sağlık çalışanlarının taleplerine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Çıbık, “Bu perspektifle atılabilecek en anlamlı adımlar; sağlık çalışanlarında Kovid – 19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, bunun için gerekli olan yasal ve idari düzenlemelerin yapılması yürekten temennimizdir. Ölene dek örgütçülüğü, güzel enerjisiyle bizleri bir araya getiren, bilimsel birikimini sağlık ve sağlık çalışanları için seferber eden Esat ağabeyimizi, bir dostumuzu kaybettik. Üzgünüz… Ruhu şad olsun” sözlerine yer verdi.