Aydın SMMMO’dan bilirkişilik eğitimi

Aydın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Rıza Yörüyen, oda tarafından verilecek olan bilirkişilik eğitimine başvuruların başladığını belirterek, müracaatların 12 Ekim’e kadar yapılması gerektiğini kaydetti

Aydın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Yörüyen, oda tarafından verilen bilirkişilik eğitimleri hakkında basın açıklaması yaptı.

3 Ağustos 2017’de yayımlanan ‘Bilirkişilik Yönetmeliği’ uyarınca adli ve idari yargı alanında bilirkişilik yapmak isteyenlerden birtakım belgeler istendiğini anımsatan Yörüyen, bunlardan birisinin de eğitim sertifikası olduğunu dile getirdi. Geçen yıl Aydın SMMMO’da söz konusu eğitimin verildiğini ve yoğun bir dönem yaşandığını belirten Yörüyen, “Bu yıl da aynı konuda eğitimlerimiz olacak. Eğitimler 24 saatten oluşuyor. 18 saati teorik eğitim, 6 saati uygulamalı eğitim. Bu eğitim sonucunda belgeyi almaya hak kazanan arkadaşlarımız, 5 yıllık mesleki tecrübelerinin ispatıyla bilirkişilik yapmak üzere başvurularını yapacaklar ve görevlerini ancak bu şekilde gerçekleştirebileceklerler” dedi.

MESLEK MENSUPLARINA İNDİRİM

Geçtiğimiz yıllarda 304 kişinin söz konusu eğitimi aldığını bildiren Yörüyen, bu kişilerden 101’inin mali müşavir veyahut serbest muhasebeci olduğunu, 203 kişinin ise mühendis, doktor, polis, kamu çalışanı gibi meslek gruplarına mensup olduğunu ifade etti. Bilirkişilik yapmak isteyenlerin 12 Ekim’e kadar odaya başvuruda bulunabileceğini dile getiren Yörüyen, 24’er kişilik sınıflarda bu arkadaşlarımıza uygun saat ve tarihleri ayarlayarak eğitimlerimizi vereceğiz. Bu sene sadece biraz ücretler konusunda farkındalık oluştu. Meslek mensuplarımıza 650 liraya diğer meslek mensuplarına 850 liraya vereceğiz. Odamız eğitim faaliyetleri kapsamında önemli çalışmalara imza atıyor. Bundan sonra da faaliyetlerimiz sürecek” değerlendirmesinde bulundu.