Aydın Boysan Sokağı açıldı

Efeler Belediyesi’nce yeniden düzenlenerek farklı bir görünüme kavuşan Aydın Boysan Sokağı, sanatçılar Emre Kınay ve Buket Dereoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.


Efeler Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek farklı bir görünüme kavuşan Hasanefendi – Ramazanpaşa Mahallesi Sevgi Yolu’nda bulunan Aydın Boysan Sokağı (1905’inci Sokak) ünlü tiyatro sanatçıları Emre Kınay ve Buket Dereoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

Açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Bugün yapmış olduğumuz bir işin açılışını gerçekleştiriyoruz. Çok mutluyuz. Bu ismi Aydın Boysan olarak koymayı uygun bulduk. Aydın Boysan, yüksek mimar. 55 yıllık meslek yaşamı içinde şehirlerin nasıl olması gerektiği konusunda çok önemli bilgileri, belgeleri olan, bunları da yaşama aktarmış olan bir kişi. Yalnız bununla da değil, kentlerde nasıl yaşanacağı konusunda da topluma bilgi veren bir kişi. Mesleğinin mimarlık olması nedeniyle Mimarlar Odası’nın kurucu üyesi ve ilk genel sekreteri” ifadelerini kullandı.

“VEFA BORCU”

Aydın Boysan’ın 55 yıllık meslek yaşamı boyunca bir buçuk milyon metrekarelik inşaata imza attığına dikkati çeken Atay, şöyle devam etti: “İlk işi, Hakkâri Hükümet Konağı. Çok işler yapmış ama bana göre en ilginci Hakkâri Hükümet Konağını yapmış olmasıydı. Birçok ulusal ve uluslararası mimarlık ödülünün sahibi. Aynı zamanda da 34 kitap yazmış bir yazar. Hani rakının da nasıl içileceğini en iyi televizyonlarda anlatan bir büyüğümüzdü, bir değerdi. Bu değerin bu sokakta isminin yaşatılması, bizim için vefa borcudur. Yanılmıyorsam, 5 Ocak’ta yaşamını yitirdi. Aynı gün Münir Özkul da yaşamını yitirdi. Ben onları ayırmak istemedim. Bu sokağın adı Aydın Boysan, alttaki sokağın ismi de Münir Özkul. O sokağımızı da güzelleştireceğiz. Esnafımıza hayırlı olmasını, bol kazançlar getirmesini diliyorum.”

TEŞEKKÜR ETTİ

Hasanefendi – Ramazanpaşa Mahallesi Muhtarı Ünal Aktaş da sokağın yeniden tanzimiyle ilgili, Başkan Atay’a ve emeği geçen belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından sokak ve sokağın başında bulunan Aydın Boysan Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Başkan Atay ve konuklar, sokağı gezerek vatandaşla selamlaştı.

Programa, İYİ Parti İl Başkanı Süleyman Demirci, İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman, belediye meclis üyeleri ile muhtarlar da katıldı.