Aydın Barosu'ndan engellilerle ilgili çağrı

Aydın Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Elif Çağla Kotan, görme engelli vatandaşların yaşamının kolaylaştırılması için trafik ışıklarının sesli sinyalizasyon özelliğine sahip olması gerektiğini belirtti.

Aydın Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Elif Çağla Kotan, 7 – 14 Aralık Görme Engelliler Haftası nedeniyle Baro Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Beyaz bastonun görme engelliler için bağımsız yaşamın sembolü olduğunu belirten Kotan, Beyaz Baston Haftası’nın ise farkındalık ve empatinin simgesi olduğunu kaydetti.

Görme engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorluklara dikkati çeken Kotan, “Ne yazık ki, günlük rutinimizde yaya geçidi üzerine bıraktığımız araçların kaldırımlarda dükkanların önüne konan masa ve sandalyelerin ve daha bunun gibi örnekleri çoğaltabileceğimiz hareketler ile görme engelli vatandaşlarımızın hareket serbestisini sınırlamaktayız. Unutmamalıdır ki, görme engellilerin yürüme yollarında yaratılacak birkaç santimetrelik değişiklikler bile engelli bireylerimizin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Üzerinde durmamız gereken bir diğer önemli nokta da şehrimizde halen trafik lambalarında sesli sinyalizasyona geçilmemiş olmasıdır. Hissedilebilir zeminler, engelli yürüme yolları gerek kurum ve kuruluşlarda gerekse toplumsal alanda oluşturulmamıştır. Oluşturulanların ise yeterli olmadığı, olması gereken standartların çok uzağında kaldığı ortadadır” diye konuştu.

Aydın Barosu Engelli Hakları Komisyonu olarak, bu hafta kapsamında sadece görme engelliler için değil, tüm engel grupları için toplumsal farkındalığın yaratılması ve artırılması için gereken çabayı göstereceklerini belirten Kotan, engelsiz bir kent oluşturulması için yapılan çalışmaların takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi. Basın açıklamasına Aydın Barosu Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.