Aydın'da sınav heyecanı

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu bugün gerçekleşti. İkinci ve üçüncü oturumlar ise yarın yapılacak. Aydın'da 25 bin 131 aday sınava giriyor.

YKS’nin Cumartesi günkü birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde adaylara çeşitli branşlardan 120 soru yöneltildi. Yarın ise Alan Yeterlilik Testi 160, Yabancı Dil Testi ise 80 sorudan oluşacak. Aydın'ın Efeler, Nazilli ve Söke ilçelerindeki 97 sınav merkezindeki bin 538 salonda 25 bin 131 aday, üniversiteye girebilmek için mücadele ediyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren sınav merkezleri önüne gelen adaylar, maske ve sosyal mesafe kuralları gözetilerek okullara alındı. Bina girişinde adaylara el dezenfektanı verildi.

Adaylardan Deniz Çetinkaya, yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini belirterek, “İnşallah polis olmak istiyorum. Bunun için TYT sınavına gireceğim. Salgın döneminde ailemin de desteğiyle evde çalıştım. Başarılı olacağıma inanıyorum” dedi.

“EMEKLERİ BOŞA ÇIKMASIN”

Kızını sınava getirdiğini söyleyen Erdoğan Yanık ise “Pandemi sürecinde çocuklarımız sınavın bir ay ileriye, üç hafta alınmasından önce olumlu sonra olumsuz etkilendiler. Ama aslında sınav sürecinin ileri ya da geri alınmasının doğrudan çocuklar üzerinde etkisi olduğunu düşünmüyorum. Çocuklar sınav saatine odaklandılar. Allah hepsine zihin açıklığı versin. Allah emeklerini boşa çıkarmasın” dedi.

Öte yandan, polis ekipleri, okul önlerinde bekleyen velileri sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda sık sık uyardı. Bazı öğrenci velilerinin çocuklarını beklerken Kur’an okuduğu gözlendi.