Aydın'da kurtuluş coşkusu

Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü, Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “2 defa işgal edilmesine rağmen her defasında düşmanı topraklarından söküp atan tek şehir Aydın’dır” dedi.


Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü nedeniyle, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kent Meydanı’nda tören düzenlendi.

Üç pare top atışı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun kutlama mesajlarının okunmasının ardından kürsüye gelen Çerçioğlu, Atatürk’ün ‘Özgürlük e bağımsızlık benim karakterimdir’ sözünü anımsatan Çerçioğlu, “Aydınlılar, işte bu inançla, 99 yıl önce tam bugün, düşmanı bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde topraklarımızdan söküp atmıştır. 7 Eylül, bu nedenle Aydın’ın özgürlük ve bağımsızlık günüdür. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyen atalarımız, bugün bize istiklalimizi vermiştir. Efesiyle, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, tek yürek olan Aydınlılar, bir büyük destana imza atmışlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ sözü, bu asil kentin mücadeleci ruhunda vücut bulmuştur” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ SONSUZA DEK YAŞATACAĞIZ”

2 defa işgal edilmesine karşın her defasında düşmanı topraklarından söküp atan tek şehrin Aydın olduğunu vurgulayan Çerçioğlu, şöyle devam etti: “Bizler Aydın sancağında, Aziziye, Erbeyli ve Malgaç baskınlarını kahramanca gerçekleştiren, Kurtuluş Savaşı sürecinde düşmana ilk dur diyen, Aydın’ı düşmana teslim etmeyen Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Albay Şefik ve Çete Ayşe gibi hürriyet aşkıyla, canı ve kanını bu topraklar için feda eden efelerin gururlu, başı dik torunlarıyız. Atalarımızla gurur duyuyor ve onları daima minnetle anıyoruz. Bizler bu şanlı destanın mirasçıları olarak bağımsızlığımızdan hiçbir zaman taviz vermedik, asla da vermeyeceğiz. Atatürk’ün devrimleri ışığında Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatacağız. Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Millî Mücadele döneminde bağımsızlık uğruna hayatını feda etmiş tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Efeler diyarı Aydın’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü kutlu olsun.”

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Çerçioğlu, konuşmasının ardından, göndere bayrak çeken efelere hediyelerini takdim etti. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, protokol üyeleri tarafından verildi. Ardından Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Mehteran Takımı konser verdi, halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Konser ve gösteri, alanı dolduran vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Kutlama etkinlikleri, Yedi Eylül Şehitler Abidesi ile Çanakkale Şehitleri Anıtı’na şükran ziyareti ve karanfil sunumuyla son buldu.

Programa, Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Garnizon Komutan Vekili Albay Serdar Emeksiz, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.