Aydın'da kan bağışçıları ödüllendirildi

Aydın’da Kızılay’a en çok kan bağışında bulunan vatandaşlar ödüllendirildi. Aydın’da 105 ünite kan bağışı yaparak birinci olan Mehmet Parım’a ödülünü Vali Yardımcısı Abdullah Arslan verdi.

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü Aydın Hidayet Sayın Kültür Merkezi’nde kutlandı. Programda en çok kan bağışı yapan kişiler ödüllendirilirken, Kızılay Ege Bölge Kan Alma Müdürü Dr. Gökay Gök, Aydın Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, KYK İl Müdürü Fethi Karsak ve çok sayıda bağışçı katıldı.

Türkiye’deki bölgeler arasında en çok kan bağışının Ege Bölgesinde yapıldığını ifade eden Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, Aydın’ın kendi kan ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Türkiye’de ilk kan merkezlerinin 1957 yılında Kızılay tarafından kurulduğunu dile getiren Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, 80’li yıllara kadar Türk Kızılay’ının ülkenin kan ihtiyacını karşıladığını belirterek, “O zamanlar kanlar 3 gün, bir hafta saklanırken şimdi 42 gün kanı saklayabiliyoruz. 2 binli yıllarda Kızılay büyük bir değişim içene girdi. Bir ünite kanı aldıktan sonra 24 saat içerisinde özel kutularda İzmir Bayraklı’daki Bölge Kan Merkezi’ne gelip ve ürünlerine ayrılmış olması gerekiyor. Bir ünite kandan üç ürün elde ediyor ve üç kişinin hayatını kurtarıyoruz. Her kan bağışçısı adına bir fidan dikiyoruz” dedi.

“EGE BÖLGESİNDE HER GÜN BİN ÜNİTE KAN TALEBİ VAR”

Kızılay’ın teknolojik gelişmelere ayak uydurduğunu ifade eden Gök, vatandaşlarda kan bağışıyla ilgili yanlış ön yargılara sahip olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu; “Vatandaşlardaki yanlış kanıları yıkmak çok zor. O yüzden insanın olduğu her yere giderek eğitimler verdik. Yüksek teknolojik iğnelerle kan alıyoruz. Artık iğnelerden korkmaya gerek yok. Vatandaşların kafasındaki kansız kalırım, bayılır mıyım, doğru işlemler yapılıyor mu gibi yanlış bilgileri düzelterek bu güne geldik. Aralık, Ocak, Temmuz ve Ağustos aylarında kan sorunu yaşıyoruz. Soğukta, yağmurda ve sıcakta bağışlar azalıyor. Ama talepler ertelenmiyor. Ege Bölgesinde her gün Bin ünite kanın kırmızı kısmına talep var. Ege Bölgesinde 93 tane hastane var. Belli aylar haricinde Aydın’da şu anda kendi kan ihtiyacını karşılıyor” diye konuştu.

25 YAŞ ÜSTÜ KADINLAR KAN BAĞIŞINDA BULUNMUYOR

Ege Bölgesinin kan ihtiyacının 350 bin ünite olduğunu belirten Gök, “Biz geçen yıl 270 bin ünite kan toplayabildik. 2005 yılında kadın bağışçısı yüzde 3’tü. Şu anda kadın bağışçı sayısını yüzde 14’e yükselttik. 18-25 yaş gurubundaki gençler sayesinde açığı kapatmaya çalışıyoruz. 25 yaş üstü kadınlar genelde kan bağışında bulunmuyor” dedi.

KAN BAĞIŞLARIYLA SON 4 YILDA 880 LÖSEMİLİ ÇOCUK KURTARILDI

Aydın’a yakışan bir kan merkezi inşaatının yakında başlayacağını ifade eden Gök, “Hepimiz kanla hayat kurtarıyoruz. Hayattaki en büyük acı evlat acısı. Çevremizdeki lösemili çocukların ölümüne seyirci kalmayalım. Bir ünite kan bağışıyla o çocukları kurtarabiliriz. Lösemili çocuklar için bir kimlik bankasına numune topluyoruz. 40 yılda 38 bin toplanan bu ülkede Sağlık Bakanlığıyla 1 Eylül 2014 yapmış olduğumuz projeyle bu güne kadar 350 bin numune topladık. Ege Bölgesi yine lider ve 51 bin numune toplandı. Bu dört yıllık projeyle 880 lösemili çocuğu kurtardık. Ege Bölgesinde ise 82 evladımızı kurtardık. Kök hücre bağışçısı olabilmeniz için 19 yaşından gün almış 50 yaş aralığında olmanız gerekiyor. Doku tiplendire 4-5 ay sürüyor. Çok pahalı. Biz Amerika, İngiltere, İsrail’in, Hindistan’ın kemik ilk bankalarına muhtaç olmamalıyız. Türkiye çok önemli bir adım attı. 2-3 yıl içerisinde dünyanın ilk 5 kök hücre ve kemik ilik bankasına sahip olacağız.” şeklinde konuştu.

“DÜZENLİ KAN BAĞIŞI YAPALIM”

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kan grupları sıfır hata, yüzde yüz doğru çıktığını dile getiren Gök, düzenli kan bağışı yapmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu aktararak, “Türkiye’de stokun en fazla olduğu bölge Ege Bölgesi. 15 Temmuz gecesi Türkiye’de Kızılay’ın bütün stoklarında 5 bin 600 ünite kan vardı. 2 Bin 900’ü bizim bölgedeydi. O gece hava yolu ulaşımı yoktu. Kara yoluyla polis eşliğinde İstanbul’a ve Ankara’ya Biner ünite kan ulaştırdık. Kanların hepsi sabaha kadar kullanıldı. Demokrasi gazileri, siz değerli bağışçılarımızın kanlarıyla hayata tutundu.” dedi.

IŞIKLI MAHALLESİNE KIZILAY ŞUBESİ VE KAN MERKEZİ YAPILACAK

Işıklı Mahallesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğü karşısında bulunan 5 dönümlük bir alana Kızılay Aydın Şubesi ve Kan Merkezi yapılacağının müjdesini veren Türk Kızılayı Aydın Şube Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci, “Bugün itibariyle Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne imar durumu müracaatı verildi. İnşallah en kısa sürede imar çıkacak. Direk inşaatına başlayacağız” dedi.

Kızılay’ın 150. yılında madalya almaya hak kazanan bağışçıları kutlayan Pekmezci, “Aydın’ın kan bağışı konusunda Ankara’da karnesi çok iyi. Bu sene sadece 11 tane sıfır daire bağışı aldık. Bu bağışlar sizler sayesinde oluyor. Siz karda, kışa, çamurda, yağmurda kan vermeye geldiniz. Bizim heyecanımızı, çalışma isteğini, karnemizi arttırdınız.” diye konuştu.

Aydın’da en çok kan bağışı yapan 20 bağışçıya plaket, 25 bağışçıya altın, 126 bağışçıya gümüş ve Bin 54 bağışçıya bronz madalya verildi. Ödül töreninde plaketlerini alan bazı bağışçılar duygusal anlar yaşadı.