Aydın'a kültür ve sanat sokağı kazandırılmalı

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır, Veysipaşa Mahallesi’ndeki tarihi yapıların restore edilerek, bu alanın ‘Kültür ve Tarih Sokağı’ haline getirilmesi çağrısında bulundu. Özçakır, kent belleğinin korunmasına adına bu çalışmanın elzem olduğuna dikkati çekti

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır, Efeler Veysipaşa Mahallesi 1607 sokakta, Yunan işgalinden sonra sağlam kalan binaların yoğun olarak bulunduğunu söyledi. Aydın’da kültür ve tarih sokağı olabilecek nitelikteki binaların bulunduğu sokağın Pınarbaşı manzaralı olduğuna işaret eden Özçakır, yapılacak restorasyon çalışmalarıyla buradaki binaların restaurant, kafeterya ve konukevi olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Bir dönem kentin köklü ailelerinden Bosnalı ailesine ait olan şimdilerdeyse mülkiyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 90 yıllık evin de bu sokakta bulunduğunu anımsatan Özçakır, dernek olarak bu projeyi uzun süredir gündeme getirdiklerini duyarlı kişilerden de destek beklediklerini dile getirdi.

Aydın’ın marka değerlerinin korunması, kent belleğinin diri tutulması için bu çalışmaların elzem olduğuna vurgu yapan Özçakır, Aydın Valiliği ile Büyükşehir ve Efeler Belediyelerinin de bu konuda hassas davranması gerektiğinin altını çizdi.

“FONLARLA DESTEKLENİYOR”

Sokağın üçüncü derece SİT alanı içinde bulunduğu bilgisini veren Özçakır, şunları kaydetti:

“Binalar tek tek tescilli kültür varlığı. Bunun dezavantajı olduğu kadar avantajı da çok büyük. Çünkü niye? Bu tür binaları restore etmek isteyen kişiler, eğer resmi kuruma aitse valilikten emlak fonları gelirinin yüzde 90’ına kadar hibe şeklinde belediyeden para alıyor. Vatandaşsa Kültür Bakanlığı’ndan yüzde 70’e varan hibe desteği yapılıyor. Bu binalar yeter ki, tamir edilsin, yaşasın anlamında. Yasal bir engel yok. Aksine fonlar vasıtasıyla destekler veriliyor.”

Muğla, Birgi, Safranbolu ve Beypazarı gibi kentlerde tarihi dokunun yaşatılması için eski binaların restore edildiğine vurgu yapan Özçakır, Aydın’da da bunlardan esinlenilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.