Avrupa'nın en büyük organizasyonu başlıyor

FIVB Plaj Voleybolu Aydın etabı, 16 – 19 Mayıs tarihlerinde Atatürk Kent Meydanı’nda gerçekleşecek. Etkinlik, Avrupa’nın en büyük plaj voleybolu organizasyonu özelliğini taşıyor.

Efeler Atatürk Kent Meydanı, FIVB Plaj Voleybolu Organizasyonuna ev sahipliği yapacak. 16 – 19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğin Avrupa’nın en büyük plaj voleybolu organizasyonu olma özelliği taşıdığı bildirildi.

Organizasyonun tanıtımı için Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj ve Kar Voleybolu Yönetmeni Oğuz Değirmenci, Aydın’a gelmekten keyif duyduklarını belirterek, “Çünkü içimize sinen çok güzel organizasyonu, birkaç organizasyondan birisini Aydın’da yapıyoruz. Avrupa’nın en büyük plaj voleybolu organizasyonu, iki yıldızlı tek organizasyonu gerçekleştirilecek. 2019 senesinde Türkiye’de düzenlediğimiz en büyük organizasyon burası. Uluslararası kapsamı haliyle ayrıca bir önem kazandı bu yıl. Çünkü 2020 olimpiyatları için bütün sporcular puan toplama girişimi içinde” dedi.

40 BİN AVROLUK PARA ÖDÜLÜ

Turnuvanın eleme etabıyla başlayacağı bilgisini veren Değirmenci, “Eleme etabı bir gün içinde bitecek. 16 erkek, 16 bayan takımı önce bir eleme oynuyor. Diğer 12 takım, bayanlarda ve erkeklerde, ana tabloda bekliyorlar. Onlar ayın 17’sinde müsabakaya başlıyorlar. Elemeden ilk 4 takımı ana tabloya alıyoruz. Böylece ana tabloda 16 takım oluyor. 17’sinde ve 18’inde ana tablo müsabakaları devam ediyor. 19’unda yarı finaller, üçüncülük maçları ve final maçları oynanacak” değerlendirmesinde bulundu. Değirmenci, toplamda 40 bin avroluk para ödülü dağıtılacağını dile getirdi.

“TÜRK HALKI GURUR DUYMALI”

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Teknik Supervizor’ü Pier Paolo Murgioni ise Türkiye Voleybol Federasyonu’na ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Bu organizasyonda bulunmaktan da gurur duyuyorum. Çünkü Türkiye’nin en büyük organizasyonunu Aydın’da gerçekleştiriyoruz. Bu da hepimiz için gurur verici bir durum. Avrupa şampiyonları burada, olimpiyatlarda yer almış sporcular burada. O yüzden çok önemli bir turnuva. Ev sahibi Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Tüm Türk halkı bu organizasyondan gurur duymalı” diye konuştu.

VOLEYBOL KENTİ AYDIN

Aydın Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanı İbrahim Gürdal da Aydın’da 2016’da Başkan Özlem Çerçioğlu’nun gayretleriyle plaj voleybolu organizasyonu yapılmaya başlandığını dile getirdi. Federasyonun dikkatini çeken organizasyonun 2017’de uluslararası boyutlara geldiğini kaydetti. 2019’da Türkiye Voleybol Federasyonu’na 132 takımın başvurduğunu ve bunun bir “rekor olduğunu” kaydeden Gürdal, “Fiziki koşullar nedeniyle 132 takımı kabul etmemiz lazım değil. Puanı en yüksek olan 56 takımı kabul ettik. Geçen sene 50 binin üzerinde seyirci katılım sağlamış. Aydın, Sultanlar Ligi’yle birlikte voleybol kentine dönüşmeye başladı” ifadelerini kullandı.