Atatürk’ün ender bulunan fotoğrafları büyüledi

Efeler Belediyesi, Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Araştırmacı – Yazar Hanri Benazus’un arşivinde yer alan, Atatürk’ün ender bulunan fotoğraflarını kent halkıyla buluşturdu.


Efeler Belediyesi’nce Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde ‘Çağdaş Atatürk Fotoğrafları Müzesi’ açıldı. Araştırmacı – Yazar Hanri Benazus koleksiyonundan çıkan fotoğraflar, görenleri büyüledi.

Bu kapsamda düzenlenen etkinlikler, Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Kurtuluşun Adı Efeler’ adlı sokak tiyatrosu ile başladı.

Oyunun ardından gerçekleştirilen ‘Çağdaş Atatürk Fotoğrafları Müzesi’ açılışında katılımcılara hitap eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Bir tarihle karşılaşacağız içeri girdiğimiz zaman. Bu tarihi bize armağan eden, bir tek söz bile söylemeden, ‘gerekeni derhal yaparım’ diyebilecek kadar, bu yüce duygularını, bu değerleri bizle paylaşan sevgili dostumuz, büyüğümüz Hanri Benazus’a Efeler halkı adına, Aydın halkı adına çok teşekkür ediyorum. Bu nazik davranışınızdan dolayı size ömür boyu minnettar kalacağız. Atatürk, Ortaklar’a geldiği zaman orada bir küçük çocuğu görüyor, çağırıyor. Benazus, Atatürk’ün önündeki leblebileri görüyor ve alıyor. Daha sonra da kendisi ‘Atatürk’ün leblebilerini yiyen çocuk’ olarak anılıyor. Atatürk’ü görebilmek, onunla sohbet edebilmek, onu dokunabilmek, onunla birlikte olma onuruna eriştiğiniz için, bir tarih olarak sizi gördüğümüz için, o tarihi de bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ATATÜRK İÇİN HELAL OLSUN”

Araştırmacı – Yazar Hanri Benazus ise koleksiyonunda 10 bin Atatürk fotoğrafı olduğunu kaydederek, “Hanri Benazus – Ben 10 bin Atatürk fotoğrafı olan birisiyim. Bu yaşıma geldikten sonra kendime bir hedef edindim: 81 ilde 81 müze. Birincisini yaptıran benim değerli dostum Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a çok teşekkür ediyorum. Bu fotoğraflar için bir ömür sarf ettim. Atatürk için helal olsun. Bir tek gayem vardı, bunu topluma mâl etmek. Zamanında bu koleksiyon için bana milyonlarca dolar teklif edildi ama asla kabul etmedim. Çünkü bu koleksiyon hepimizin. 11 yaşıma kadar Ortaklar’da yaşadım. Bu nedenle biraz da hemşehrinizim” diye konuştu.

Hasanefendi – Ramazapaşa Mahallesi Muhtarı Ünal Aktaş da mahallenin dokusuna uygun kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlediği için Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından müzenin açılış kurdelesi kesildi. Fotoğrafları inceleyen Başkan Atay ve beraberindeki heyet, eserler hakkında Benazus’tan bilgi aldı.