Atabay: Bana boyun eğdiremezler

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, hakkında ortaya atılan iddiaları “Bu tamamen FETÖ taktiğiyle yapılmış bir kumpastır” cümlesiyle yorumladı ve ekledi: “FETÖ tipi kumpas beni yolumdan çeviremez, bana boyun eğdiremez.”


Belediyeden iş talebinde bulunan bir kadına “tecavüz ettiği” yönündeki iddialara muhatap olan Didim’in CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, söz konusu iddiaları “FETÖ taktiğiyle yapılmış bir kumpas” olarak nitelendirdi.

Eşi Tuna Atabay’la birlikte Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ne (ABGC) gelen Atabay, burada düzenlediği basın toplantısında hakkındaki iddialara cevap verdi.

Yaşanan tartışmaların temelinin 2014 yerel seçimleri sonrasına dayandığını kaydeden Atabay, “Halk arasında ikiz kuleler diye adlandırılan bir inşaatın ruhsatının iptal edilmesiyle başlayan bir mücadeledir bu mücadele. Bu mücadele başlamıştır. Çeşitli zamanlarda, çeşitli şekillere bürünerek bugüne kadar gelmiştir. Bu bir rant mücadelesine karşı, bir rant elde edilmesine karşı yerel yönetimin başlattığı mücadelenin devamıdır” dedi.

“ELBİSE DEĞİŞİYOR, AKTÖRLER AYNI”

“Roller değişiyor, aktörler değişiyor, konu aynı” görüşünü aktaran Atabay, “Konu, 2014’ten beri başlattığım rant savaşının devamıdır. Vereceğim cevap aynıdır. Bu bir rant kavgasına karşı durma kavgasıdır. Bütün mesele. Bugün Mehmet vardır, yarın Ahmet olur. Dikkatinizi çekmek istediğim tek bir şey var. Zaman geçiyor. Format aynı ama üstüne giydirilen elbise değişiyor. Bazı aktörler hep aynı. Dublörler de aynı, başrol oyuncuları da aynı. Ben bu görevi yaptığım sürece asla bu tür hareketlerle beni sindiremeyecekler. Didim halkının hakkını koruma görevi bendedir. Ben bu göreve kanunlar çerçevesinde devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“DİZ ÇÖKTÜREMEDİLER”

Hakkında ortaya atılan iddiaları “Bu tamamen FETÖ taktiğiyle yapılmış bir kumpastır” sözüyle nitelendiren Atabay, şöyle devam etti: “Bu tarz kumpasla, bu tarz yaratılan algı operasyonuyla 5 bin yıllık Türk ordusu belirli ölçüde çökertilmiştir. Yargı, belirli ölçüde zaafa uğratılmıştır. Ama her iki kurum da çok güçlüdür. Çok güçlü bir Türk devlet geleneği vardır. Onlar kendilerini toparlamışlardır, toparlamak üzeredirler. Diz çöktüremediler, çöktüremeyecekler.”

“DİDİM İSMİNİ MARKALAŞTIRDIK”

Didim’in yalnızca olumsuzluklarla anılmadığının altını çizen Atabay, şunları kaydetti:

“Didim bir vegan kentidir. Vegan Festivali ile konuşuluyor. Avrupa’da ilk üçe giriyor. Didim Belediyesi ciddi bir kurum haline gelmiştir. Her türlü ihtiyacını kendisi karşılayan, çiçeğini, betonunu kendisi üreten bir belediyedir. Türkiye’de 3 tane belediye gösteremezsiniz, ilçe belediyesi beton santrali olan. İnanılmaz bir katma değer sağlıyoruz, tasarrufta bulunuyoruz. Kültür faaliyetleri olarak Avrupa’da inanılmaz yankı buluyor. Bunlar çok önemli şeyler. Tıbbı ve aromatik yağlar ürettik. Hiçbir belediyede yoktu. Pandemi olmasa Avusturya’ya Didyma markasıyla ihracata başlayacaktık. Didim ismini markalaştırdık ve bütün Avrupa’ya yayıyoruz. Bunları da görmek lazım.”

“MAĞDUR NEREDE?”

Sosyal medyada dolaşıma sokulan görüntülerle ilgili konuşan Atabay, “Ben buradan hodri meydan diyorum. Ortada bir mağdur olduğu söyleniyor. Ortada bir iddia var. Bunun bir mağduru olması lazım. Bir veya birkaç tane. Nerede bu mağdur? Eşimle beraber savcılığa gittik. Suç duyurusunda bulunduk. Bu işin failleri hakkında suç duyurusunda bulunduk. Benim hakkımda savcılığa intikal etmiş suç duyurusu var mı? Yok. 5 senedir ağlıyorum, ıstırap çekiyorum diyor. Korktuğum için gitmedim diyor. Sen korktuğun için polise, savcılığa gitmiyorsun. Ama hiç tanımadığın, gazeteciyim diyen birine bilgi aktarıyorsun. Mağdur nerede, niye çıkmıyor? Bunlar yanlış işler. Bunlara prim verilmemesi lazım. Çekersiniz, koyarsınız. Görüntü dersiniz. İspata muhtaç şeyler bunlar. Savcılık gelsin, şunu söyleyeceğim: eğer böyle bir suç işlediysem devletin ilgili birimleri benle ilgili işlemi yapsın. Böyle bir suçum yoksa bana bu suç isnadında bulunanların yakasına yapışsın” dedi.

“RANT ÇETELERİNİN ELİNDEN ALDIK”

Olaya ilişkin gerek Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’yla gerekse de CHP Genel Merkezi’nin yerel yönetimlerle ilgili birimleriyle görüştüğünü belirten Atabay, “İlgili bilgileri aktardım. Sakladığımız hiçbir şey yok. Görevimizin başındayız. Görevimize devam ediyoruz. Eğer bir yargılama yolu açılırsa karar tabii ki yüce yargınındır. Hâkimler sorar, biz de cevabını veririz. Ben Didim halkının hakkını korumakla mükellefim. Bu görevi genel merkezimiz bana verdiği sürece, halkımız da oylarıyla teyit ettiği sürece yapacağım. FETÖ tipi kumpas beni yolumdan çeviremez, bana boyun eğdiremez, dizlerimi bana eğdiremez. Bunu edebiyat olsun diye söylemiyorum. Didim’i bu tür rant çetelerinin elinden aldım. Tekrar onların eline bırakmak istemiyorum. Ben, arkadaşlarım ve tüm Didim halkıyla mücadeleye devam edeceğiz” görüşlerini dile getirdi.