Arıcılar Sultanhisar’da buluştu

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformunun düzenlediği büyük Aydın toplantısına buluşması Sultanhisar NYSA Otelde Türkiye’nin 81 ilinden gelen çiftçilerle gerçekleşti.

Büyük Aydın Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. İlk olarak konuşan AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “ Öncelikle hepiniz büyük Aydın buluşmamıza hoş geldiniz. Bu yoğun katılımdan dolayı memnun ve mutlu oldum. Öncelikle bugün 12 Eylül’ün yıldönümü. 12 Eylül tekrar yaşanmasın. Tarımın önemi ülkemiz için çok büyüktür. Cumhurbaşkanımız tarıma tam destek veriyor. Tarımın önemini yaşadığımız pandemi döneminde de gördük. Çalışmalarımızı el birliği ile yapacağız. Tarıma desteğimiz her zaman sürecek. Sesinizi bu oluşum ile birlikte Ankara’da mecliste duyuracağız” dedi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu söz aldı. Yoğun tezahüratlar eşliğinde kürsüye çıkan Başkan Sarıoğlu şöyle konuştu; “Kendi meramızı anlatmak için çıktığımız bu yolda başta arıcılık olmak üzere tarımın bileşenlerinin ciddi problemleri olduğunu tespit ettik. Arı varsa tarım ve hayat var. Eğer gerçekten arı varsa hayat vardır, arı yoksa hayat yoktur. Yalnız arı ile birlikte tarımın bileşenlerini ayıramazsınız. Küçükbaş hayvancılık arı ile beraber, büyükbaş hayvancılık arı ile beraber neden çünkü aynı merayı kullanıyor. Bitkisel üretimin olmazsa olmazı arıcılıktır.

‘’BAL AROMALI ŞURUP YASAKLANDI’’

Bizim önceliklerimizin arasında yer ve milli tarımdır. Dünyada en fazla pestisit kalıntı tarımsal ilaç kullanan üçüncü ülkeyiz. Bal aromalı şurubu yasaklatmak herkesin harcı değildir. 14 yıl önce yasaklattığımız bize ihanet sürecinde iki ay sonra serbest bırakılan bal aromalı şurup 14 yıl sonra tekrar yasaklandı bu ülkede. Yüce Türk milletini savaşla, terörle yok edemeyen uluslararası mihrakların gıda ile yok etmesine asla izin vermeyeceğiz.

‘’GIDA YASASI MECLİS KOMİSYONUNDAN GEÇTİ’’

İkinci projemiz ise Gıda Yasası Onursal Başkanımız Sayın AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde komisyondan geçti. Bizim sadece derdimiz geleceğimizin teminatı evlatlarımızın sağlıklı beslenmesidir. Peki, neden bu STK hareketi ortaya çıktı. Mevcut STL’lar temsil ettikleri tabanların sorunlarını çözme yerine birer rant çetesi haline geldi. Bu STK’lar temsil ettiği tabanın hiçbir problemini çözme noktasında kilitlenip mesafe kat edemediler.

‘’TARIM GIDA VE TABİAT ÜNİVERSİTESİ KURULMALIDIR’’

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu, Federasyonu, Konfederasyonu ve Vakfı hedefimiz maksimum iki yıl içinde Türkiye’de Tarım Gıda ve Tabiat Üniversitesini kurup burada yetişmiş beyinlerimizi kendi evlatlarımızı ülke menfaati için örgütleyip bir araya getirip dünyaya biz kendi kendimize sağlıklı gıdalarla beslenebiliyoruz siz bize yetişen diyebilmeliyiz. Bu üniversite bünyesinde kurulacak laboratuvar sayesinde yerli ve milli tarım hamlelerinin bilimsel temele oturmasını desteklemekle birlikte üniversitelerdeki Ziraat ve Veterinerlik Fakültelerinde branş dersleri haricindeki fazla olan derslerin kaldırılıp öğrencilerin sahada daha fazla buluşarak pratik yapmasını desteklemeliyiz.’’

Toplantı, konuşmaların ardından soru – cevap kısmıyla son buldu.