Araştırmadan bal almayın!

Aydın’ın İncirliova ilçesinde yaşayan ve üç kuşaktır arıcılık ile geçimini sağlayan 44 yaşındaki Esat Karaarslan, şifa deposu balın kış aylarında nasıl saklanılması gerektiği ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Aydın Arı Yetiştiriciler Birliği üyesi Karaarslan, bal alacak kişilerin tanıdığı ve güvendiği kişilerden bal almalarını tavsiye etti. Marketlerde satılan balların dahi sahte çıkabildiğinin altını çizen bal üreticisi Esat Karaarslan, bu yıl bal az olduğu için fiyatların geçen yıla göre biraz yüksek olduğunu kaydetti.

Balı tüketen vatandaşların bilinçli bir şekilde tüketim yapmaları gerektiğini ifade eden Karaarslan, “Günümüzde merdiven altı bal adı altında üretim yapanlar var. Balı almadan önce barkoduna, etiketine, sürekli satıcı olup olmadığına, veteriner onayı ve arıcı birliklerine kayıtlı olup olmadığını araştırın. Hemen pazara gittiğinizde veya markete girdiğinizde balı satın almayın. Kısacası tüketiciler alacağı balı en ince ayrıntısına kadar araştırdıktan sonra satın alamaya özen göstermeleri gerekiyor” dedi.

Aslen Karadenizli olduğunu ifade eden Karaarslan, Koçarlı’nın yüksek kesimlerinde 70 tane arısının ve Batı Karadeniz’de ise 150 tane arasının olduğunu söyledi. İlkbahar ayında arılarını farklı yerlere götürdüklerini ifade eden Karaarslan, hayıt ve çam balı üretimi yaptıklarını belirtti.


KESİNLİKLE BUZDOLABINA BALI KOYMAYIN!

Balın kesinlikle ağzı açık veya kapalı hiçbir şekilde buzdolabına konulmaması gerektiğini vurgulayan Karaarslan, “Bal normal oda sıcaklığında kuru bir yerde ağzı kapalı muhafaza edilmeli. Kahvaltıya getirip götürdüğünüz balı muhafaza etmiş olduğunuz kavanozdan yiyebildiğiniz kadarını başka bir tabağa koyarak çıkarmalısınız. Sürekli balın kapağı kapalı olsun. Doğal bal bozulmaz. Çok soğuk havaya maruz kalırsa krem renginde olabilir ama Aydın’da öyle bir soğuk da yok. Kristalleşen ballar zaten organik bal değil” diye konuştu.

Aydın’da genelde çam balının üretildiğini belirten Karaarslan, çam balında bir yılın sonunda donma ihtimalinin olabileceğini söyledi. Karaarsalan, televizyondan satılan balların kesinlikle alınmaması gerektiğini konusunda vatandaşları uyardı.