Amatör Spor Haftası kutlamaları başladı

Aydın'da 8-14 Ekim Amatör Spor Haftası, geniş katılımlı bir törenle başladı. Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, törene katılan farklı branştaki sporcuları ziyaret ederek onlarla spor yaptı.

Efeler Atatürk Spor Salonu önünde düzenlenen törene Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Aydın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Hasip Arıkan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürleri, şube müdürleri, antrenörler ve sporcular katıldı. Törende il müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren spor branşlarından sporcular oluşturdukları alanlarda hünerlerini sergilerken İl Müdürü Demir ve ASKF Başkanı Arıkan da sporcuları ziyaret ederek onlarla spor yaptı.

“ÇOCUKLARIMIZI SPORA BEKLİYORUZ”

Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmada sporun önemli rol üstlendiğini vurgulayan İl Müdürü Demir, “8-14 Ekim tarihleri arasında Amatör Spor Haftasını kutluyoruz Derdimiz, sıkıntımız gençlerimizin amatör spora yönlendirilmesi. Türkiye’de toplam 60 branşta faaliyet yapılıyor. Bu faaliyetlerin tamamına ülkemizdeki, çocukların özellikle spor yapma çağındaki tüm vatandaşlarımızın katılmasını istiyoruz. Çocuklarımızı, gençlerimizi, büyüklerimizi de dahil olmak üzere, hem sağlık için hem de olimpik branşlarımız için spor tesislerimize bekliyoruz. Türkiye genelinde 3’üncü sınıfların tamamına tarama yapıyoruz. Yaptığımız taramaların neticesinde, çocukların ölçümleri neticesinde çıkanlarla branşların çıkan ölçümlerini karşılaştırıp, hangi branşa çocuk gidecekse oralara sevk edeceğiz” dedi.

“YETENEKLİ ÇOCUKLARIN TAKİBİ ÖNEMLİ”

Tarama sonrasında çocukların takibinin önemli olduğunu dile getiren Demir, “Örneğin voleybola gidiyorsa orada, ferdi branşlardan güreşe yada karateye gidiyorsa yine o branşlarda takibinin yapılması önemli. Bizim asıl kaybettiğimiz nokta şurası. Çocuğumuzu spora başlama yaşında alıyoruz ama devamında yıldız ve genç seviyesinde kaybediyoruz. Tabi amaç öncelikle olimpiyatlara sporcu yetiştirmek. Daha sonrasında ise sağlıklı bir nesil yetiştirmek. Biz bunların ikisini de kaybediyoruz maalesef” diye konuştu.