Altındaki düşüşe karşın piyasa durgun

Altın fiyatlarındaki düşüş, alım – satımları umulduğu ölçüde etkilemedi. Aydınlı kuyumcu Kadir Kavruk, piyasada fazla hareket olmadığını belirterek, 2020’nin sıkıntılı geçtiğini ifade etti.


Altın fiyatlarındaki düşüşe karşın sarraflar durgun günler geçirmeye devam ediyor.

Aydın Efeler’de kuyumculukla uğraşan Kadir Kavruk, “Altın pandemi nedeniyle onsun aşırı değer kazanmasından dolayı, doların da onsla birlikte aşırı yükselişi nedeniyle 540’lı seviyelere gelmişti. Daha sonra koronavirüs aşısının bulunduğu söylendi. Bunun sonucunda altın hızlı bir şekilde değer kaybetti. Pandemi, siyasi ve ekonomik koşullar, Merkez Bankası’nın faiz artırımları doların, altının yönünü tayin eden şeyler” diye konuştu.

Altının bir haftadır yatay seviyede seyrettiğini kaydeden Kavruk, şöyle devam etti: “Bundan sonraki dönemde ne olur bilemeyiz. Çünkü bu noktaya geleceğini de bilmiyorduk. Bu kadar düşeceğini de tahmin etmiyorduk. Pandeminin başlarında para bolluğu vardı. İnsanlar o parayla altın – döviz aldı. Ama şu anda o para yok. Kasım ayı için söylüyorum. İşyerlerinin kapanması, kısıtlamaların geri gelmesi çok etkiledi. Onun için stabil devam ediyor.”

DÜĞÜNLERİN AZALMASI İŞLERİ ETKİLEDİ

Vatandaşın altın alım satımına şu sıralar fazla ilgi göstermediği bilgisini veren Kavruk, “Çünkü insanlar üst seviyeden aldığı için paraları bitti, para yok. Para olsa alıp ortalama yapacaklar belki ama işler pasif şu anda. Şu anda çok büyük bir hareket yok. Para bolluğu olmadığı için durgun gidiyor. Bu yıl düğün –nişan gibi etkinlikler oldukça az olduğu için tadı yok. 2020 çok sıkıntılı bir yıl. Allah herkese sağlık versin” değerlendirmesinde bulundu.