Altı Nokta'dan Bakan Selçuk'a çağrı

Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, engelli istihdamı konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan müjdeli haber beklediklerini söyledi.


Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, 15 Ekim Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü’nde engellilerin sorun ve beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Beyaz baston desteğine gereksinim duyduklarını aktaran Özen, engelli istihdamı konusunda da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan müjdeli haber beklediklerini aktardı.

Basın mensuplarıyla Turistik Park’ta kahvaltıda buluşan Özen, Kovid – 19’un engellileri ciddi anlamda etkilediğini belirterek, “Gerek iş yaşamında gerek ulaşımda ve eğitimde gerekse de sosyal yaşamda engellilerin kısıtlanabilir olması, daha da kısıtlanmış hale geldi. Örneğin engelliler, uzaktan eğitim EBA sistemini erişim problemi nedeniyle maalesef kullanamıyor. Yine ulaşımda yaşanmış, daha önceden kazanılmış haklar, özellikle demiryolu ulaşımı konusundaki haklar, tekrar kısıtlanmak durumunda kaldı. Önce görme engellilerin binmesiyle ilgili bir kısıtlama vardı, Kovid – 19’la birlikte. Sonradan Ulaştırma Bakanlığı bunu kotaya büründürdü. Bir günde 4 görme engellinin binmesi noktasında. Konfederasyonumuz bu konuda yaptığı çalışmalar neticesinde Kasım ayından itibaren eski sürece dönüleceği konusunda söz aldı. Kasım ayından itibaren ücretsiz bir şekilde TCDD’de seyahat edebilecekler” dedi.

‘BEYAZ BASTON YASASI’ İSTİYORLAR

Görme engellilerin özgürlük ve bağımsızlığının sembolü olan beyaz bastonun kendileri için çok anlam ifade etiğine dikkati çeken Özen, beyaz baston kullanımının görme engelli bireylerin özgüvenini artırdığını anlattı.

Avrupa’da birçok ülkede beyaz baston yasası olduğu bilgisini veren Özen, şöyle devam etti: “Bu yasayla beyaz bastonun ne anlama geldiği, beyaz bastonun kriterleri, ölçüleri, boyutları ve beyaz bastonu güvenceye altına alan bir yasa var. Daha doğrusu beyaz bastonu koruyan bir yasa. Ama yıllardır bu mücadeleyi yürütmemize rağmen maalesef ülkemizde bir beyaz baston yasası hâlâ daha çıkarılmış değil. Aydın’ın 8 milletvekilinden istirhamımız bin 67 görme engelli arkadaşımızı temsilen, beyaz baston yasası konusunda yeni dönemde çalışma yapmalarıdır. Bizim her talebimize, her koşulda, amasız destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu’nu öteden bu yana ‘engellilerin annesi’ olarak nitelendiriyoruz. Bir talebimiz olduğunda kendisine aktardığımızda sorunlarımız, sıkıntılarımız çözülüyor.”

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINA SİTEM

Aydın’da bin 67 görme engelli bireyin yaşadığını kaydeden Özen, “Bin 67 görme engellinin beyaz bastona ihtiyacının olduğu yönünde sosyal medyada kampanya başlatmıştık. Fakat her dönemde bu talebimiz olduğunda Büyükşehir Belediye Başkanımız bize destek oluyor. Ama aynı duyarlılık nedense 17 ilçe belediye başkanında yok. Bin 67 görme engelliden bahsediyorum. Her belediye, 10’ar tane alsa bin 70 beyaz baston yapar. 10 beyaz baston, hiçbir belediyeyi ne bütçe anlamında rahatsız eder ne de sıkıntıya uğratır. Bu şehirde herkesin olduğu gibi görme engellilerin de eşit ve erişilebilir yaşamak en doğal hakkı. Bunun sağlanmasının yolu da beyaz baston ihtiyaçlarının giderilmesidir” diye konuştu.

150 – 160 TL’lik beyaz bastonun yalnızca 22 liralık maliyetinin devlet tarafından karşılandığını söyleyen Özen, bu bedelin tamamının devletçe karşılanmasını talep etti.

2020 BİTMEDEN ‘İSTİHDAM’ TALEBİ

Engelli istihdamı konusuna değinen Özen, “Engellilerin istihdamı yönünde, 2020 yılında Kovid – 19 nedeniyle bir atama yapılmadı. Kota açığı olmasına karşın atama yapılmadı. Salgın nedeniyle 2 defa ertelenen e – KPSS, 15 Kasım’da yapılacak. Sayın Bakan, Aydınlı; hemşehrimiz. Kendisinden özellikle ricamız, 2020 yılı dolmadan, özellikle, artırılmış bir şekilde engellilerin istihdamı yönünde kendisinden müjdeli haber bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydın’a görme engelliler okulu kurulması konusunda geçen yıl yaptıkları çağrıyla ilgili herhangi bir gelişme olmadığını kaydeden Özen, bu konuda somut adım atılması için yetkililere seslendi.

Toplantıya, Aydın Büyükşehir Belediyesi Engelli Masası Temsilcisi Esma Durmaz ile dernek yöneticileri de katıldı.