Akdağ'dan ekmek israfıyla mücadeleye destek

Aydın Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ, ekmek israfının önlenmesi konusunda hükümetin attığı adımların önemli olduğunu ancak halkın da bu konuda bilinçli hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Ticaret Bakanlığı’nca alınan kararla, büyük zincir mağazaların fırıncılardan aldığı ekmekte iadeye en fazla yüzde 5 sınırı getirildi. Söz konusu düzenlemeyle hem üreticinin korunması hem de ekmek israfının önlenmesi amaçlanıyor.

Hükümetin attığı ekmek israfını önleme adımına ilişkin Yeni Kıroba’ya konuşan Aydın Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ, ekmek israfının önlenmesi için geçmişte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da devreye girdiğini anımsattı. İsrafın önlenmesi konusunu yıllardır dile getirdiklerini belirten Akdağ, “Bütün halkın bu konuda bilinçli olması lazım. Lokantalara, düğünlere, otellere hepimiz gidiyoruz. Ne kadar ekmek israfı olduğunu kendimiz görüyoruz. Sadece ekmekte değil, pek çok gıdada ne yazık ki, bu durum yaşanıyor. Bu konuda en büyük görev vatandaşlarımıza düşüyor” dedi.

“MANEVİ DEĞERİ YÜKSEK, MADDİ DEĞERİ YOK”

Ekmeğin bir toplum için oldukça önemli olduğuna değinen Akdağ, “Ülke olarak buğday ithal ediyoruz. Buğday ülkesi, tarım ülkesi olmamıza rağmen buğday sıkıntısı yaşıyoruz. Niye bunu yaşıyoruz? İnsanlar buğday ekmiyor. Tarlalar boş. Halk nazarında ekmeğin manevi değeri çok yüksek ama maddi değeri hiç yok. 10 tane ekmek al, bir paket sigara parası değil” ifadelerini kullandı.

İnsanların aldığı ekmeğin bir bölümünü yediğinin, bir kısmını ise attığının altını çizen Akdağ, “Bir de çavdar, tam buğday, tava gibi çeşit ekmekler var. İnsanlar 5 – 6 lira verip, bunu alıyor. Buzdolabında saklıyor. Dilim dilim yiyor. Bu güzel bir şey. Ama halk tipi ekmeğin hiçbir maddi değeri yok maalesef. ‘Bir liralık ekmek ne olacak?’ mantığıyla hareket ediliyor. Vatandaş buna değer vermeli, bilinçli olmalı. Ekmeğin manevi değeri kadar maddi değerinin de olması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

“DÜNKÜ EKMEK BUGÜN YENMELİ”

Aydın Fırıncılar Odası olarak, geçmişte, israfın önlenmesine yönelik kampanyalara imza attıklarını da hatırlatan Akdağ, şöyle devam etti: “O dönemde olumlu sonuçlar almıştık. İnsanlar, gün aşırı ekmek almayı bilmeli. Dünkü ekmeği bugün yemeyi öğrenmeli. Eğer her öğün ekmek alınıp, çöpe gidiyorsa israf işte burada oluyor. Ben fırıncı olarak dünün ekmeğini yemeyi, yeri geldiğinde üç günlük ekmeği yemeyi biliyorum. Ama bizim insanımız öyle değil maalesef.”