Akçalı: 7 eserin restorasyonu sürüyor

Basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya gelen Vakıflar Bölge Müdürü Reşit Akçalı, il sınırları içindeki 7 tarihi caminin restorasyonunun sürdüğünü ifade etti.

Vakıflar Bölge Müdürü Reşit Akçalı, Zincirlihan’da düzenlenen iftar yemeğinde basın mensuplarıyla buluştu. 6 – 12 Mayıs tarihlerinin Vakıf Haftası olarak kutlandığını belirten Akçalı, bu haftanın Türkiye genelinde, ‘Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı’ temasıyla kutlandığını bildirdi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında da bilgi veren Akçalı, “Aydın, Denizli, Muğla illerinde mülkiyeti vakıflar adına kayıtlı toplam 213 adet eski eser tescilli taşınmaz bulunmaktadır. Bu eserlerin 105 tanesinin restorasyonu 2002 – 2019 tarihleri arasında Bölge Müdürlüğümüz tarafından yaptırılmıştır. Son iki yıl içerisinde restorasyonu tamamlanan 12 adet vakıf eserinden Efeler Ramazan Paşa Camii ve Dükkanönü Camii, Söke Çeltikçi Camii, Koçarlı Dedeköy Camii, Yenipazar Abdullah Efendi Camii ibadete açılmış, tarihi Nasuh Paşa Hamamı da restorasyonu yapılarak hizmete girmiştir” dedi.

Köşk Çarşı Camii, Çine Ahmet Gazi Camii ve Ahi İbrahim Türbesi, Karacasu Hacı Ali Camii, Yenipazar Abdurrahman Bey Camii ile Nazilli Hacı Şeyh Camiinin restorasyonlarının sürdüğü bilgisini veren Akçalı, zorunlu süre uzatımı olmadığı takdirde yenileme çalışmalarının 2019 yılı içerisinde tamamlanacağını sözlerine ekledi. İftar yemeğine Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da katıldı.