Afrodisias kapılarını basına açtı

Aydın Valiliği tarafından Dünya Mirası listesinde geçen yıl 17’ci sıraya giren Karacasu’nun Afrodisias Antik Kenti basın mensuplarına kapılarını açtı.

Aydın Valiliği, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Afrodisias Arkeoloji Alanı’nı tanıtmak için İzmir, Denizli ve Muğla illerinde görev yapan basın mensuplarını antik kentte ağırladı. Aydın Valiliği tarafından 2018 yılı Afrodisias yılı ilan edildi. Bu nedenle Aydın, İzmir, Muğla ve Denizli’den basın mensupları tarihi kente davet edildi.

Antik tiyatroda bir araya gelen protokol ve basın mensupları tarihi güzelliğin tadını çıkardı. Programa, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Karacasu Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalcçacı, Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, ADÜ Rektörü Cavit Bircan, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.Etkinlik kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Öğretmenliği Bölümü tarafından klasik müzik dinletisi sunuldu.

Antik döneme özgü kıyafetler giyen Öğretim Görevlisi Olcay Şahin ile üniversite öğrencileri Ahmet Taşdemir ve Nurana Salayeva, çeşitli klasik müzik bestelerini seslendirdi.Gazeteciler, daha sonra Afradisias antik kentini rehberler eşliğinde gezdi. Karacasu, çömlekleri tanıtıldı.

Programda açılış konuşması yapan Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Yılmaz, “Afrodisias yine tarihi bir gün yaşıyor. Çok farklı illerden basınımızın cüzide mensuplarıyla beraber biz bu şehrimizi daha iyi nasıl tanıtırız. Dünya miras listesin giren bu şehrimizde daha iyi dünyaya nasıl ulaşırız konusunu bir vesile birlikte işlememiş oluyoruz. Bu programımızın gerçekten ses getireceğini ümit ediyoruz” dedi.

Aydın’a yılda yaklaşık 4 milyon turistin geldiğini ifade eden Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Afradisias Dünya mirası listesine 17. olarak Türkiye’den giren eser oldu. Kalıcı listeye girdi. Tabi biz Türkiye’den 17. olarak dünya mirası listesine girmiş olmasını önemsiyoruz. Çok önemli aşama bu. Ancak biz elimizdeki değerleri, eserleri ve potansiyeli değerlendiremiyoruz. Bu bir vakıa. 2018 yılını bu anlamda Afrodisias yılı ilan ettik. Biz elimizdeki potansiyeli pazarlayamıyoruz. Tanıtamıyoruz. Var olan elimizdeki değerleri dünyaya pazarlayamıyoruz. Şimdi Aydın’da 22 tane antik kent var. Afrodisias gibi. Şu anda öne çıkan UNESCO dünya mirası listesine girdiği için öne çıkanı bu. Ama buna benzer 22 tane antik kent var burada. Biz sadece antik kentler değil, kültür turizmiyle birlikte sağlık turizmi ile ilgili bir potansiyele sahibiz” dedi.

Aydın’a sadece dört ay plaj turizminin yoğun olduğunu ifade eden Vali Köşger, “Yaz turizmcisi, plaj turizmcisine indirgemişiz. Halbuki bu kurulu kapasite ve potansiyelle eğer iyi değerlendirirsek, birbirine entegre edebilirsek, bir sinerji oluşturabilirsek bu 22 antik kenti aynı zamanda Denizli’deki Pamukkale’yi, Muğla’daki antik kentlere turist çekmeliyiz. Termal turizmi ile tıbbi sağlık turizmini, doğa turizmiyle ve gastronomi ile bunu entegre edebilirsek, bunların çarpan etkisiyle Aydın’a sadece 15 milyon turistin gelmesi içten değil. Bu turistlerin sadece sahilde kalıp bir haftalığına her şey dahil turizmle sezonu kapatıp gitmesi hiç uygun değil” diye konuştu.