Açıkta simit ve ekmek satışına yasak

Efeler Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda, pazar yerlerinde açıkta simit, ekmek, gözleme gibi gıda maddelerinin satışı yasaklandı. Başkan Atay, “Kimsenin ekmeğiyle oynamak istemiyoruz ama yasaları uygulama gibi bir sorumluluğumuz var” dedi.

Efeler Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay başkanlığında yapıldı. Komisyonlardan genel kurula havale edilen 11 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, öne çıkan madde, açıkta ekmek, simit, gözleme gibi mamullerin satışını yasaklayan düzenleme oldu.

Alınan kararla, Zabıta Müdürlüğü Açık ve Kapalı Semt Pazar Yerleri Yönetmeliği’nin ilgili maddesi, “Açıkta simit, poğaça, börek, gözleme ve benzeri ürünleri satmak yasaktır. Bu gibi ürünler, tespiti halinde müsadere edilir. Unlu mamullerin, simit ve benzeri kapalı olarak dışarıyla iletişimi kesilmiş, dışarıda herhangi bir toz almayacak şekilde, kapalı camekân ile ayrılmış tezgâhlar ile satılmasına müsaade edilir” şeklinde değiştirildi. Ayrıca, pazar yerlerinde açıkta ekmek satışı da bahsi geçen kararla yasaklandı.

Düzenlemeyle ilgili söz alan AK Partili Neşe Menderes, kararın sağlık açısından doğru olduğunu ifade ederek, saç böreği ve benzeri geleneksel ürünlerin satılabilmesi için camekânlı bölmeler yapılmasını önerdi.

“YASALARI UYGULUYORUZ”

Menderes’e yanıt veren Başkan Atay ise Cumartesi günü her iki semt pazarını da dolaşarak, insanların isteğini yerinde gördüğünü kaydetti. Siyasi parti temsilcilerinden oluşacak bir ekiple pazarları dolaşmayı öneren Atay, “Açıkta ekmek satışıyla ilgili Fırıncılar Odası’ndan da eleştiri alıyorduk. Kimsenin ekmeğiyle oynamak istemiyoruz ama yasaları uygulama gibi bir sorumluluğumuz var” diye konuştu.

Bir sonraki toplantı 2 Mart’ta yapılacak.