Güncel

AKŞENER, AYDIN'A EL ATMALI

Genel seçim atmosferine girilen şu günlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nda yer alan partilerde yerel ölçekte bir hareket gözlenirken İYİ Parti’de il başkanının kim olacağı belirsizliği ve parti içindeki kırgınlıklar gündemi oluşturuyor. Genel Başkan Meral Akşener’in Aydın’daki teşkilatın açılışını bizzat yapmasından sonra her geçen gün ivme kazanan bir parti olan İYİ Parti bugünlerde tabiri yerindeyse güç kaybına uğruyor. Özellikle il yönetiminde yaşanan problemlere genel merkez her nedense çözüm bulamadı. Yaklaşık dört yıllık dönemde dört kez il başkanı değiştiren İYİ Parti’de parti içinde çok farklı seslerin yükselmesi tabanı da rahatsız etmeye başladı.

Son il başkanı Süleyman Demirci, görevden alınalı bir ayı geçti ama hala yerine gelecek olan isim belirlenemedi. Genel merkezden Aydın’a konuya çözüm bulmak için gelen Teşkilat Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, il yönetimi, ilçe başkanları ve bazı partililerle istişarelerde bulunarak Ankara’ya döndü. Partiye yakın isimlerin anlatımına göre teşkilatlardan sorumlu genel merkez yöneticilerinin atanacak il başkanı adayları arasında ismi ön plana çıkan ve il teşkilatının kurucuları arasında yer alan eski milletvekili Recep Taner’e sıcak bakmadığı konuşulurken Aydın’da parti içinde kimine göre ise bu iddialar asılsız; parti içinde Recep Taner’i istemeyen kişiler tarafından bu iddiaların çıkarıldığı söyleniyor. Kimileri de bu iddiaların doğru olduğu kanaatinde. Ama bir gerçek var ki, başkanın görevden alınmasına takiben il yönetimindeki kopmalar devam ediyor. Beş il yöneticisi de yönetimdeki ve divandaki görevlerinden ayrılma kararı aldı.

***

İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplantısında da Aydın ile ilgili konuların gündeme gelmemesi eleştiri konusu oluyor. Partililer, “Aydın İYİ Parti’nin Ege’deki kalesi olacak ama heyecanımız kayboluyor. Parti yönetimini tabanla bütünleştirecek güçlü bir isim bir an önce atanmalı” görüşünü savunuyor. İYİ Parti içinde yer alan, siyaseti iyi bilen isimler, “Genel Başkan Meral Akşener, sorunumuzu parti yöneticilerine bırakmadan bizzat kendi müdahale ederek çözüme kavuşturmalı. Yoksa İYİ Parti’de ne gruplaşmaların ne de sıkıntıların sonu gelmeyecek” yorumunu yapıyor.

***

Özetle, İYİ Parti’yi Aydın’da, ilçelerle birlikte bütünleştirecek, toparlayıcı bir isme ihtiyaç var. Bu isim de İYİ Parti’nin kadrolarında mevcut. Hal böyleyken bu süreç niye uzatılıyor? Belirsizliklerle dolu süreç, zararı İYİ Parti’ye verecek gibi görünüyor.

Genel Başkan Akşener, tüm yurdu karış karış dolaşıp, vatandaşla bir araya gelip, seçimlere iddialı bir hazırlık yaparken, ‘13’üncü Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’ndan olacak’ derken, Aydın İYİ Parti’deki tablo bununla örtüşmüyor.