AK Parti'den referandum talebi

Efeler Belediye Meclisi’nin AK Partili üyeleri, Mimar Sinan ve Girne Mahallelerinde yapılması planlanan içkili alan düzenlemelerinin ‘mahalle referandumu’ yapılarak halka sorulması talebinde bulundu.

Efeler Belediye Meclisi’nin Kasım ayı birinci toplantısı, Belediye Başkanı Mesut Özakcan başkanlığında yapıldı.

Yoklamayla başlayan toplantıda, gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edildi. AK Parti Grubu, gündemin 7’inci maddesinde yer alan içkili alan bölgelerinin yeniden görüşülmesine ilişkin madde üzerinde Meclis Başkanlığı’na öneri sundu. Öneri üzerinde söz alan AK Partili üye Ahmet Ünveren, içkili alan bölgeleriyle ilgili talebin gündeme alınması yerine, Efeler’de yaşayan vatandaşların sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını karşılayacak maddelerin gündeme alınması gerektiğini söyledi. Mimar Sinan ve Girne Mahallelerinde içkili mekanların olmadığı alanlarda bu düzenlemenin yapılmasının, bölge sakinlerinin huzur ve güvenliğini doğrudan etkileyeceğini aktaran Ünveren, bu konunun bir ‘mahalle referandumu’ yapılarak, mahalle sakinlerine sorulması talebinde bulundu.

Ünveren, Çeştepe, Tepecik, Işıklı, Kuyulu, Muğla Bulvarı, Dalama ve İzmir Bulvarı’nda yer alan içkili mekanların vatandaşlara yeteri kadar alternatif sunduğunu savundu.

AK PARTİ’DEN ‘RET’ OYU

Ünveren’in açıklamasına yanıt veren Başkan Özakcan, “Komisyona havale edilmeden gündem maddesine geçemeyiz. O kararı öncelikle komisyonumuzun vermesi gerekir. Hukuk ile Esnaf ve Pazar Komisyonlarına havale etmek durumundayız. Zaten bu konuda emniyetten gerekli izinler alınıyor. Daha sonra gündemimize geliyor. Komisyonumuz konuyu değerlendirecektir” dedi.

Yapılan oylamada, AK Parti Grubu’nun ret oyuna karşılık, CHP’li ve MHP’li üyelerin kabul oylarıyla, ilgili madde, Hukuk ile Pazar ve Esnaf Komisyonu’na sevk edildi.

Ilıcabaşı’ndaki kentsel dönüşüm konusunu da gündeme getiren Ünveren, “Ilıcabaşı’ndaki kentsel dönüşüm alanıyla ilgili itirazlar vardı. Bu proje uygulanacak mı? Çok katlı bloklar yapılacak mı? Büyükşehir’in projesine halk tepki gösterdi, oradaki halkın dokusuna uygun olmadığına dair ciddi itirazlar var” dedi.

“Kabul görürse yapılacaktır” diyen Özakcan, “Bu konu komisyonumuzda görüşülecektir. Belediye olarak bizim bir sorumluluğumuz var. Oradaki mülkiyetimizden kaynaklanıyor. Vazgeçilmesini sağlayacak kadar güçlü bir itiraz varsa kabul edilmez zaten” görüşünü aktardı.

"DRONE EĞİTİMİ VERİLSİN"

AK Parti Grubu’ndan bir başka öneri de Özcan Petekkaya’dan geldi. Petekkaya, Efeler Belediyesi’nce ‘drone eğitimi’ verilmesine ilişkin Meclis Başkanlığı’na bir öneri sundu. Söz konusu eğitimin sivil havacılık tarafından, lisanslı uzman şirketlerce verildiğini dile getiren Özakcan, “Biz de basındaki arkadaşlarımızı bu kurslara gönderdik. Belediye olarak bu kursu kendi imkanlarımızla verme durumunda değiliz ama araştıracağız. Yapabileceğimiz bir şey varsa değerlendirelim” diye konuştu.

Toplantıda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak birim müdürlüğü ve üst yönetici kadrosuna atanan personellere ilişkin genel kurula bilgi sunuldu. Buna göre, Bilgi İşlem Müdür Vekilliğine Özge Gül Baran’ın, Arşiv Müdürlüğü’ne ise Kadir Fedakâr’ın atandığı bildirildi.

AMATÖR SPORA 100 BİN LİRALIK DESTEK

Daha önce ertelenen amatör spor kulüplerine para yardımı yapılmasına ilişkin gündem maddesi de oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Kulüplere toplamda ödenecek miktarın 100 bin lira olması öngörüldü. Kadıköy, Fatih ve Orta mahallelerde yeni yapılan parklara isim verilmesi konusunu da ele alan Meclis, ilgili gündem maddesini oybirliğiyle Çevre ve Sağlık Komisyonu’na sevk etti.

Başkan Özakcan, bir sonraki toplantının 5 Kasım'da yapılacağını bildirerek, birleşimi kapattı.