AK Gençlik'ten empati parkuru

AK Parti Gençlik Kolları Aydın İl Başkanlığı’nca 7 – 14 Ocak Görme Engelliler Haftası nedeniyle, ‘empati parkuru’ oluşturuldu. Gözlerini siyah bantla kapatan gençler, beyaz bastonla yürüdü.

AK Parti Gençlik Kolları Aydın İl Başkanlığı’nca 7 – 14 Ocak Görme Engelliler Haftası dolayısıyla Atatürk Kent Meydanı’nda toplumsal duyarlılık etkinliği düzenlendi. Meydanda ‘empati parkuru’ oluşturan gençler, trafik kulesi ve otomobil lastikleriyle çeşitli engeller oluşturdu. Gözlerini siyah bantla kapatan gençler, beyaz bastonla yürüdü.

AK Parti Gençlik Kolları Aydın İl Başkanvekili Mustafa Said Karadeli, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 – 14 Ocak tarihleri arasının Beyaz Baston Haftası olarak anıldığını belirterek, “Devletimizin, engelli kardeşlerimizin haklarını elde etmelerini, toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılabilmelerini, hayat standartlarını yükseltmelerini hedefleyen çalışmalarından memnuniyet duyuyor ve daha da artmasını temenni ediyoruz. Görme engelli kardeşlerimizin de diğer engelli bireyler gibi ihtiyaçlarına uygun olarak sağlanan koşullara ve kaliteli eğitim imkanına kavuştuklarında birçok faaliyetin içinde yer alabildiklerini ve üretime katkıda bulunduklarını biliyoruz” dedi.

Toplumsal duyarlılığın önemine işaret eden Karadeli, şöyle devam etti: “Biz gençler olarak, engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturabilmek için, her şeyden önce bu meseleye ilişkin toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bugün de bu toplumsal hassasiyete katkıda bulunmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla empati parkuru kurmuş bulunuyoruz. Herkesi parkurumuza davet ediyoruz.”

“HAYATLARI KOLAYLAŞTIRILMALI”

Parkurda gözlerini kapatarak beyaz bastonla yürüyen İnşaat Mühendisi Recep Bilal Aksu ise “Görme yetisi, insanın en önemli duyularından birisi. Bunun eksikliği de birçok korkunun sebebi. Parkurda dahi bundan mahrum olmak, adım atarken tedirginlik doğuruyor. Parkur sayesinde biraz daha onları anlayabiliyoruz. Bizim kısa bir süre için yaşadığımızı onlar bir ömür yaşıyor. Şehrin engellilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi önemli” ifadelerini kullandı. Etkinliğe, Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen ve dernek üyeleri de katıldı.