ADܒde 15 Temmuz şehit ve gazileri anıldı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından düzenlenen 15 Temmuz Öğrenci Şehit ve Gazi Aileleri Vefa Programı Didim Meslek Yüksekokulu (MYO) Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Programa; ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Öksüz, ADÜ Didim MYO Müdürü Evrim Kamacı, siyasi parti temsilcileri, akademik ve idari personel ile 15 Temmuz öğrenci şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Düzenlenen etkinlik, Didim Merkez Camii İmamı Muhammed Karagülle tarafından Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Ardından, 15 Temmuz Belgeseli ve şehit ve gazi olan öğrencilerin tanıtım belgeseli gösterimleri gerçekleşti.

‘AZİZ MİLLETİMİZ EGEMENLİĞİNE SAHİP ÇIKMIŞTIR”

Programın açılış konuşmasını yapan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, “Hain darbe girişimine karşı duran aziz milletimiz canı pahasına imanına, ülkesine, devletine, demokrasisine geleceğine ve egemenliğine sahip çıkmıştır. Bu cennet vatanın kahraman evlatları bütün terör örgütlerine karşı mücadelesini sürdürecektir” dedi.

“YÜCE MİLLETİMİZ HİÇ TEREDDÜT

ETMEDEN CANINI VERDİ”

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, darbenin millet tarafından engellendiğini belirterek, “15 Temmuz'da vatan, millet ve bayrak diyen milletimiz sokaklarda şehit oldu. Konu vatan, bayrak ve millet ise yüce milletimiz bu konuda hiç tereddüt etmeden canını verdi. Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer tarafta dünyada eşine rastlanmayan bir direnişe imza atmanın onurunu yaşıyoruz” diye konuştu.

15 Temmuz Gazisi Muhittin Şahbaz, “Dillere destan kahramanlıklarıyla bedenlerini değerlere siper eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile yad etmek bizim için bir gönül borcudur. 15 Temmuzları bir daha yaşamamak için bizlere düşen aklımızı, vicdanımızı sorgulamaksızın bir başkasına teslim etmemektir” dedi.

“VATAN SEVGİSİ BİZDE İMANDANDIR”

15 Temmuz şehidi Yasin Ağaroğlu’nun babası Osman Ağaroğlu, “Bu aziz vatanın, kalbi ay yıldızlı bayrağı için ürperen her evladı bir ölür bin dirilir. Vatan sevgisi bizde imandandır, kitabımızda şehit olmak vatan için ölmek vardır. Çünkü bizim için ölüm bir yok olmak değil, en büyük mertebelerden birisidir zira vatan sevgisi imandandır. Yurdumun üstünde tüten son ocak sönmedikçe kimsenin bu vatanın al bayrağını gönderden indirmeye, bu milleti esir etmeye ve bu vatanı işgal etmeye gücü yetmeyecektir çünkü bizde vatan sevgisi var” ifadelerini kullandı.

Program, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz ve Didim MYO Müdürü Evrim Kamacı’nın şehit aileleri ve gazilere hediye takdimi ile sona erdi.