ADÜ Rektörü Prof. Dr. Aldemir: Ranta müsaade etmeyeceğim

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Biz buraya hizmet etmeye geldik. Burayı statükoculuktan kurtaracağım. Bir defa burada bir rant oluşmuş. Ranta müsaade etmeyeceğim” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, üniversitede bir rant oluştuğunu savunarak, bu duruma müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

ADÜ Merkez Kafeteryasında kentte görev yapan basın mensuplarıyla buluşan Aldemir, yeni dönemin yönetim anlayışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Atatürk’ün “Basın milletin müşterek sesidir” sözünü anımsatarak başlayan Aldemir, basın mensuplarının görüş ve önerilerini önemsediğini kaydetti. Rektörlük görevini devralırken yeni dönemi “refakat dönemi” olarak nitelendiğini belirten Aldemir, “Halkla bütünleşmemiz gerektiğini biliyoruz. ADÜ olarak Türkiye’deki ilk 10 üniversiteden birisiyiz. Fakat başarı ve akademik performans kriterleri açısından değerlendirdiğimizde ilk 10’da olmadığımızı görüyoruz. Bu performansı artırmamızda size ihtiyacımız var. Basın, ilin gözü ve kulağıdır. İlde en küçük bir olayı sizden öğreniyoruz. Lütfen üniversitemizle iletişim halinde olun. Herhangi bir yerde bir problem gördüğünüzde bizimle paylaşırsanız biz de üniversite olarak ilgili birimlerimizde bunu masaya yatırırız” dedi.

“BAŞIMIZIN ÜZERİNDE YERİ VAR”

Aydın halkıyla iyi iletişim kurmaya özen gösterdiğinin altını çizen Aldemir, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Aydın’da lokomotif görevi göreceksek, ADÜ olarak gerçekten önemli işlere imza atacaksak bunu birlikte yapacağız. Burası kimsenin babasının yeri değil. Burası ne Osman’ın yeri, ne Cavit’in yeri, ne Mustafa’nın yeri. Bizimle çalışacak insanlara bir tek sözüm var. Liyakatli ve sadakatli olalım. Sadakatten kastım kişi tabanlı değil. Devlete, millete, bayrağa sadakati olan adamın başımızın üzerinde yeri vardır. Bunun kesinlikle altını çizmek istiyorum. Bu benim için olmazsa olmazdır. Ben gerçekten kanımın son damlasına kadar Aydın için yapacak ne varsa, kapasitem, vizyonum, düşüncem ve çevremle Aydın’a bir şeyler yapmaya çalışacağız.”

“İŞLENMEYİ BEKLEYEN ELMAS MADENİ”

Kentlerin kalkınmasında üniversitelerin işlevine işaret eden Aldemir, “Aydın’ı marka haline getirmek istiyorsanız bunun geçiş yolu, köprüsü üniversitedir. Eğer üniversite, bu anlamda gerçekten çalışabilir bir potansiyel ortaya koyarsa Aydın’ı tutamazsınız. Çünkü Aydın işlenmeyi bekleyen bir elmas madeni. Samimi söylüyorum, Aydın’a gelmek isteyen yüzlerce bilim adamı var. Türkiye’de Aydınlı olup da Aydın sevdalısı olan bütün bilim adamlarına haber gönderdik. Alanında bir numara olmuş kim varsa gelsin kapımızı çalsın. Biz kadroyu ona vereceğiz” dedi.

“KESSELER BOĞAZIMDAN 50 KURUŞ GEÇMEZ”

“Üniversiteyi statükoculuktan kurtaracağız” diyen Aldemir, “Bu statükocu durumun, statükocu kişilerin buradan ayaklarını keseceğim. Bundan herkes emin olsun. Bir defa burada bir rant oluşmuş. Ranta müsaade etmeyeceğim. Beni kesseler boğazımdan 50 kuruş geçmez. Geçerse Allah yedi ceddimden sorsun. Statükoyu kırdıktan sonra kendi alanında bir numara isimlerle çalışmaya devam edersek, çok değil bir buçuk yıl sonra ben size diyeceğim ki, ‘statükoyu kırdık, bugün şu durumdayız’ Net verileri ortaya koyacağız. Biz buraya hizmet etmeye geldik. Allah’ın izniyle tüm sorunları çözeceğiz” görüşlerini ifade etti.

"GİREMEZLER"

Halka tepeden bakan, aristokrat üniversite modelini kıracaklarını da vurgulayan Aldemir, bilim yuvalarının halkla iç içe olması gerektiğini dile getirdi. Terör örgütü yanlılarına asla müsamaha göstermeyeceklerinin de altını çizen Aldemir, “FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleriyle zerre kadar ilişkisi olanlar benim yönetimimde bu üniversiteye giremez. Girerse istifa ederim. FETÖ okullarından mezun olanlar da bu üniversitede yer bulamaz. Verdiğimiz vergilerle terörist yetiştirilmesine izin vermeyiz. Biliyorsunuz ADܒnün tarihindeki 7 rektöründen 2’si ihraç edildi” ifadelerini kullandı.

TORKU’YA BENZER MODEL

ADÜ TV ve radyo kurulmasına dair planları olduğunu da belirten Aldemir, bu konuda medya mensuplarından destek istedi. Konya’daki TORKU’ya benzer bir modeli de yaşama geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Aldemir, Aydın’ın coğrafi işaretli ürünlerini markalaştırmayı, bununla birlikte istihdama ve öğrencilerin uygulama alanlarına katkı sunmayı düşündüklerini ifade etti. Kurulacak fakültelerin kişilerin isteklerine göre değil, bilimsel ölçütler esas alınarak kurulması gerektiğini de aktaran Aldemir, resmiyette kurulan bazı fakültelerde öğretim üyesi olmadığını da ifade etti.

ATAMALAR VEKALETEN

Fakülte dekanlıklarına yapılan atamaların vekâleten olduğu bilgisini de veren Aldemir, göreve gelen kişilerin performanslarını ölçtüklerini, gidişata baktıklarını söyledi. Tıpkı ODTÜ, Bilkent ve Boğaziçi üniversitelerinde olduğu gibi bir mezuniyet töreni yapmayı da planladıklarını açıklayan Aldemir, 10 Haziran’da Adnan Menderes Stadyumunda konserli bir mezuniyet töreni düzenlemek istediklerini bildirdi. Rektör Aldemir, hitabının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Toplantıya, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener de katıldı.