ABGC'den 10 Ocak etkinliği

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nce (ABGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yemekli eğlence düzenlendi. Aydınlı gazeteciler, müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.


ABGC tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir restaurantta yemek verildi. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

ABGC Başkanı Cem Ulucan, yaptığı konuşmada, “Temmuz ayından bu yana artan maliyetler ortadadır. Kağıt başta olmak üzere boya ve kalıp gibi temel malzemelere gelen yüzde 200’ün üzerindeki zam nedeniyle Türkiye genelinde gazetelerimiz kapanmış, o günden bu güne yaklaşık 700 gazeteci işsiz kalmıştır” dedi.

Son günlerde duyduğu bazı ifadelerin kendisini ve yönetimdeki üyeleri rahatsız ettiğini belirten Ulucan, “Aydın’da gazetecilerin birilerinin yardım etmesine, destek olmasına ihtiyacı olmadığını vurgulamak istiyorum. Gazeteler ticari işletmelerdir, hayır kurumu olmadıkları için yardım edilmesine veya sahip çıkılmasına gerek yoktur. Gazeteciler de düşkün insanlar değildir ki, yardım edilsin, sahip çıkılsın. ‘Bize sahip çıkın, bize yardım edin’ şeklindeki söylemleri reddediyoruz. ‘Cemiyet için bir yer verin’ denmesini de hoş karşılamıyoruz. Bizlerin kendimize makam odası yapmaya ihtiyacımız yok. Gazetecilerin gerçek ihtiyacı, mesleklerini özgürce yapmalarının önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Yasama, yargı ve yürütmeden sonra dördüncü kuvvet olan gazetecilik mesleğinin kamusal ve parasal mobbinge maruz bırakılmamasıdır” ifadelerini kullandı.

Canlı müzik eşliğinde gazetecilerin doyasıya eğlendiği etkinlik, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Etkinliğe Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Efeler Belediye Başkan Vekili Halis Günday, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aydın, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, Didim Gazeteciler Derneği Başkanı Bülent Eser ile sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.