662 yıllık cami restore edildi

Restorasyonu tamamlanan tarihi Dedeköy Cihanoğlu Camisi, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger tarafından ibadete açıldı. Cihanoğulları tarafından Miladi 1356 yılında yapılan caminin açılışının ardından Cuma namazı kılındı.Koçarlı ilçesine bağlı Dedeköy’de geçtiğimiz yıl Nisan ayında restorasyonuna başlanılan tarihi Dedeköy Cihanoğlu Camisi tamamlandı. 1756 yılında depremde hasar gören Dedeköy Cihanoğlu Camisi Cihanzade Elhac Mehmet Ağa tarafından inşa edildi. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tarihi cami, 1992-1993 yıllarında restore edilmişti. Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl başlatmış olduğu restorasyon çalışmaları kapsamında Dedeköy Cihanoğlu Camii ve çevre düzenlemesi çalışmaları 644 bin 948 lira maliyetle bugünkü görünümüne kavuştu. Restorasyonu tamamlanan caminin açılışı törenine Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik, Koçarlı Belediye Başkanı Ümmet Akın, Germencik Belediye Başkanı ve MHP Aydın Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Ümmet Akın, siyasi parti temsilcileri, mahalle sakinleri katıldı.

Dedeköy Cihanoğlu Camisinin açılış programında Merkez Cami imamı Sami Topuz, Kuran-ı Kerim okudu.

“TARİHİ CAMİ 15 AYDA RESTORE EDİLDİ”

Batman’da terör saldırısında şehit olan Mehmetçikleri rahmetle anarak sözlerine başlayan Dedeköy Muhtarı Ahmet Maraş, “Tarihi Dedeköy Cihanoğlu Camimizin 15 ay gibi bir süre içerisinde restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Bu çalışmaların yapılmasında emeği geçen başta Aydın Vakıflar Müdürlüğü olmak üzere Koçarlı Kaymakamlığı, yüklenici firma, azama ve hayırseverlere teşekkür ederim. Köyümüze camimiz hayırlı olsun. Allah yaptığımız ve yapacağımız ibadetleri kabul etsin” dedi.

“CAMİLERİMİZİ BİZİ BİZ YAPAN ÖNEMLİ ESERLER”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Gayet güzel bir eser ortaya çıkmış. Bu eserde emeği geçenlerden Allah razı olsun. Camiler bizim vazgeçemeyeceğimiz birliğimizin, beraberliğimizin temel unsurlarını oluşturan eserlerden bir tanesi. Nasıl bayrağımız, ezanımız bizi biz yapan değerlerse camilerimiz de aynı şekilde bizi biz yapan, bizi bir araya getiren, bu ülkede kardeşçe, özgürce yaşamamıza vesile olan eserler. Bu eserlerin varisi olan Cihanoğulları’ndan Allah razı olsun. Bu eser 640 bin liraya restore edilmiş.

Konuşmaların ardından restorasyonu tamamlanan Dedeköy Cihanoğlu camisinin açılışı dualar eşliğinde Vali Köşger ve protokol tarafından yapıldı. Açılışın ardından camide inceleme yapan Vali Köşger, Cuma namazını kıldı. Mahallede yaşayan yaşlılar, tarihi caminin basamaklarının yüksek olmasından dolayı zorlandıklarını Vali Köşger’e iletti. Vali Köşger, yetkililere yaşlıların camiye rahat inip çıkabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdi.