62 yerleşim yeri ‘kırsal mahalle’ olma yolunda

Efeler Belediye Meclisi, belde ve köy statüsündeyken Büyükşehir Yasası’yla mahalleye dönüşen 62 yerleşim yerinin ‘kırsal mahalle’ statüsüne alınmasıyla ilgili düzenlemeyi, oybirliğiyle kabul ederek, Büyükşehir’e havale etti.


Efeler Belediye Meclisi’nin Mart ayı birinci oturumu, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın başkanlığında yapıldı.

Yoklamayla başlayan toplantıda3’ü gündem dışı olmak üzere, 11 madde görüşüldü. Geçmişte belde ve köy statüsündeyken Büyükşehir Yasası’yla mahalleye dönüşen 62 yerleşim yerinin ‘kırsal mahalle’ statüsüne alınmasıyla ilgili düzenleme, oybirliğiyle Meclis’ten geçti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin söz konusu düzenlemeyi 90 gün içerisinde görüşerek karara bağlayacağı öğrenildi. Düzenlemenin kabul edilmesi halinde, kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlar, vergi indirimleri ve muafiyetlerden yararlanacak.

BAŞKAN ATAY’A YETKİ

Meclis’te ayrıca, ADÜ, Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Kızılayı Aydın Şubesi ve Umut Arama Kurtarma Derneği ile birlikte yürütülmesi planlanan deprem komisyonu eğitim çalışma grup faaliyetlerine katılım sağlanması amacıyla adı geçen kuruluşlarla işbirliği protokolü imzalanması için Belediye Başkanı Atay’a yetki verilmesine ilişkin Özel Kalem Müdürlüğü yazısı kabul edildi.

KOMİSYON KURULACAK

Tepecik’te bulunan bir parka Şehit Polis Mehmet Sepetçi’nin adının verilmesine ilişkin Cumhur İttifakı tarafından önergeyi kabul eden Meclis, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi ile kadın emeğinin değerlendirilmesi konusunda çalışmalar yapmak üzere kadın meclis üyelerinden oluşan bir çalışma komisyonu kurulmasına ilişkin, İYİ Parti Grubu’nun önerisine de onay verdi.