45 yıllık zanaatkâra ‘yılın ahisi’ ödülü

Aydın’da ‘yılın ahisi’ seçilen 45 yıllık yorgan ustası Himmet Ünal’a ödülünü Vali Hüseyin Aksoy verdi. Kaybolmaya yüz tutan mesleğin son temsilcilerinden Ünal, çırak yetişmemesinden yakındı.


Aydın’da Ahilik Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. ‘Yılın ahisi’ seçilen 45 yıllık yorgan ustası Himmet Ünal, ödülünü Vali Aksoy’dan aldı.

Ticaret İl Müdürü Şeref Yazıcı, Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan ile Aydın Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Engin Yılmaz tarafından valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Ardından İl Kutlama Komitesi Başkan ve üyeleri, Vali Aksoy’u makamında ziyaret etti. Ahilik kültürünün Türk toplumunda çok eskiye dayanan bir gelenek olduğuna dikkati çeken Aksoy, “

Esnaf ve sanatkârlarımızın geleneksel ahilik kültürünü yaşatmaları, bizim de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Özellikle esnaf kesimimizin ahilik kültürünün ortaya koyduğu değerleri sahiplenmesi ve bir sonraki kuşağa aktarması bizler için de oldukça önem arz ediyor. Bugün de yine alanında çalışma yapmış değerli bir esnafımızı, ilimizin ahisi seçilmiş olmasından dolayı kutluyorum. Yine genç usta ve çırakların da belirlenmiş olması oldukça önemli. Bu kültürümüzün yaşatılması ve sonraki kuşaklara aktarılması bakımından bu tür etkinlikleri önemsiyoruz. Esnafımız, toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturuyor. Bu anlamda geleneksel el sanatlarının, geleneksel sanatların sürdürülmesi bakımından bu tür kültürel etkinlikleri önemsiyoruz. Ahilik Hafta’mızın hayırlı olmasını diliyorum. Bütün esnaflarımızı kutluyorum. Bol kazançlar diliyorum. Özellikle belirli mesleklerin kaybolmaması adına, bu haftanın, mesleklerin yaşatılmasına katkı sunmasını diliyorum” dedi.

13 YILDIR YURT GENELİNDE KUTLANIYOR

Ticaret İl Müdürü Şeref Yazıcı da Ahilik Haftası’nın 1987’de Kırşehir’de kutlanmaya başlandığını, 2008’de ise yurt geneline yayıldığını kaydetti.

AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan da her sene komisyon tarafından ‘ilin ahisi’ seçimi yaptıklarını belirterek, “Şuna çok dikkat ediyoruz: kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden seçiyoruz ki, kamuoyunda ilgi yaratsın. Bu sene de Didim’den yorgancı ustamızı seçtik. Kendisi 45 yıldır bu mesleği yapıyor. Her sene daha geniş program yapıyorduk ama Kovid – 19 salgını bazı şeyleri kısıtlamamıza neden oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde daha güzel şeyler yaparız” diye konuştu.

“BENİM İÇİN ONUR VERİCİ”

‘Yılın ahisi’ seçilen yorgan ustası Himmet Ünal ise 1976’da başladığı mesleğini 45 yıldır sürdürdüğünü belirterek, “Bir dönem Denizli Tavas’ta çalıştım. 2003’ten bu yana da Didim’de mesleğime devam ediyorum. Yazın yazlıkçılara, kışın ise ilçenin yerleşik halkına hizmet veriyorum. Çırak gelirse yetiştirmeye çalışıyoruz ama bizim meslekte toz olduğu için fazla ilgi göstermiyorlar. Yılın ahisi seçilmek onur verici bir şey. Sağ olsun oda başkanlarımız, buraya layık gördü. Kendilerine teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Vali Aksoy, ‘ilin ahisi’ seçilen Himmet Ünal’a ödülünü verdi ve ŞED kuşatma işlemi gerçekleştirildi. ‘İlin kalfası’ seçilen Behzat Yıkılmaz ile ‘ilin çırağı’ seçilen Mehmet Avcı da ödüllerini Vali Aksoy’dan aldı.