23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Aydın’da da coşkuyla kutlandı. Valilik önünde çelenk sunumuyla başlayan kutlamalar, Adnan Menderes Stadyumu’nda devam etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da bir dizi etkinlikle kutlandı. Etkinliklerin ilk adresi Aydın Valiliği önü oldu. Buradaki çelenk sunumunun ardından öğrenciler, kortej halinde Adnan Menderes Stadyumu’na geçti.

Saygı duruşu ve Başak Koleji Bando Takımı eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamalarda, Gazipaşa Ortaokulu öğrencisi Alara Duman, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Daha sonra Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Beyza Akkın, ’23 Nisan’ isimli şiiri seslendirdi.

Buradaki törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Aydın İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, “Türk milleti tarihin şahitlik ettiği hiçbir zamanda egemenliğinden vazgeçmemiş, onu kaybetmemek, sahip çıkabilmek için zorlu mücadeleler vermiştir. Bu uğurda verdiğimiz belki de en önemli, en anlamlı mücadelemiz Kurtuluş Savaşı’mızdır. Milli mücadelenin kazanılması ile küllerinden yeniden doğuş destanı yazan milletimiz, bunu da 23 Nisan 1920’de Ankara’da milletin ilk meclisini açarak tescillemiş ve dünyaya ilan etmiştir” dedi.

“TÜRK ÇOCUKLARI ATATÜRK’ÜN ÖZ YAVRULARIYDI”

Türk milletinin, TBMM’nin açılışının 99’uncu yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu ve kıvancını yaşadığını vurgulayan Okumuş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, farklı düşüncelere ev sahipliği yapan ilk meclisimizin mirasını sizlere bırakmış ve 23 Nisan 1920’nin Hâkimiyet-i Milliye Bayramı’nı, 1929’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı sizlere armağan etmiştir. Onun sözlüğünde çocuk, sevgi demekti. Bir ailenin meyvesi, yalan bilmeyen küçük bir melekti. Geleceğin yıldızı, mutluluğun ışığıydı çocuklar onun için” diye konuştu.

Atatürk’ün yaşamı boyunca tüm sevdiklerine, hangi yaşta olurlarsa olsunlar ‘çocuk’ diye seslendiğini anlatan Okumuş, “Onun çocuğu yoktu ama içinde bitip tükenmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Bundan dolayı bütün Türk çocukları onun öz yavrularıydı. Uğruna binlerce şehit verdiğimiz bu vatanı çocuklara emanet etti. ‘Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu vatanı onlara bırakıyorum. Biliyorum ki, gözüm arkada kalmayacak’ diyerek geleceğimiz olan çocuklarımıza ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar çok güvendiğini bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı.

GÖSTERİLER BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Okumuş’un konuşmasının ardından İlkokullar arasında düzenlenen “23 Nisan” konulu şiir okuma yarışmasında birinci olan Nehir Uyanık, şiirini okudu. Ardından, ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden resim ve şiir yarışmasında birinci olanlara ödülleri takdim edildi. Öğrencilere ödüllerini Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger verdi. Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin halk oyunları gösterisiyle süren etkinlikte, Ekrem Çifci İlkokulu öğrencileri de koro, tekvando ve halk oyunu gösterisi yaptı. Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin dans gösterisi yaptığı programda, Atatürk portreli tişört giyen ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, stadyumda rengârenk görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Protokolden ve tribünleri dolduran vatandaşlardan büyük alkış alan gösteriler, Gazipaşa Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı final gösterisiyle son buldu.

Programı, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş izledi.