2. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı başladı

Aydın’da düzenlenen Gastro İncirliova 2. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı başladı. Kapma 6 ülkeden şefler ve aşçılık bölümü okuyan öğrenciler katıldı.

İncirliova Belediyesi ve Gastronomi Derneği tarafından organize edilen 2.Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı’na Kanada, Filistin, Bulgaristan, Yunanistan, İsrail ve Romanya’nın yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden gelen şefler, şef adayları ve üniversite öğrencileri katıldı.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen aşçılık ve pastacılığa ilgi duyan 205 katılımcı, pasta ve yemek yapımının inceliklerini öğreniyorlar, akşamları ise kamp alanında kurulan çadırlarda konaklıyorlar.

Farklı ülkelerden şeflerin katılmış olduğu kampta katılımcılar, bir birlerinin yemek kültürlerini tanıma fırsatsı buldu. Üç gün sürecek olan Gastro İncirliova Kampı'nda gün içinde yapılan yarışmalarda derece elde eden kursiyerlere para ödülü verilecek.

Ayrıca üç gün boyunca devam edecek olan Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Kampı’nda kursiyerler, 36 saat pastacılık, aşçılık ve şeker hamuruyla ilgili eğitimin yanı sıra incirle ilgili de tatlı yapmayı öğrenecek.

Adnan Menderes Üniversitesi öğretim görevlisi Emrah Köksal Sezgin, ikincisi yapılan gastro kampının bu sene farklı bir boyut kazandığını ifade ederek, "Geçen sene 70 çadırla başladığımız ve pastacılık üzerine yaptığımız Gastro İncirliova organizasyonumuz, bu sene biraz daha boyut atlamış durumda. Katılımcımız artarak 70 çadırdan 92 çadıra çıktık. 4 ayrı çadırda pastacılık ve aşçılık eğitimleri veriyoruz. Bun sene organizasyona ulusal bazda butik pastacılık ve aşçılık yarışmalarını ilave ettik. Aşçılık yarışmamıza Türkiye hariç Kanada, Filistin, Bulgaristan, Yunanistan, İsrail ve Romanya olmak üzere altı ülkeden katılım var. 155 yarışmacımız ve yaklaşık 50'nin üzerinde şef adayımız var. Bu sene verdiğimiz madalyalar haricinde para ödüllerimiz de var. Yarışmalarda derece alanlara 1000, 750 ve 500 Euro'luk ödül veriyoruz. Bu ödülü kazanan arkadaşlarımız Varna Üniversitesine gidip özel bursla eğitim görebilecekler. Gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon İncirliova Belediyesi'nin ve bazı sponsorların destekleri ile yürüyor" dedi.

"İNCİRİN PASTACILIK SEKTÖRÜNDE KULLANIMINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ"

İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, incirin kuru yemiş sektörü dışında başka sektörler tarafından talebini arttırmak amacıyla girişimde bulunduklarını belirterek, "6 ülkeden konuğumuz var. İnşallah gelecek yıl, gerçek anlamda bu işi uluslar arası boyutta yapmak üzere organizasyonu geliştirmeye çalışacağız. Yapmaya çalıştığımız incirin pastacılık konusunda sektörün kullanılır ürünü haline getirmek. İncirimizin kıymetinin arttırılması konusunda hem tanıtımın, hem katma değerin arttırılması yolunda tüm taraflarla bölge refahının iyileşmesi noktasında bir çaba içerisindeyiz. Aşçılık ve pastacılık kursumuzu da yurt içinden ve yurt dışından farklı illerimizden mutfağı gerçekten yöneten insanların damak tatlarıyla çok ciddi ürünler sunan kullanıcılara takdim etmekle pek çok yere ulaştırmış oluyoruz.” diye konuştu.

Bulgaristan Varna Üniversitesi Öğretim Üyesi Pavel Yordanov, “Türkiye’ye öğrencilerimiz ve şeflerimizle birlikte geldik. Yarışmaya çok iyi hazırlandık. Yarışmada öğrencilerimizin ve şeflerimizin derece yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Bulgaristan Varna Üniversitesi Mutfak Sanatları bölümünde öğrenim gören Türk öğrencisi Ercan Çevik, kampta bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bu kampa şeflerimle birlikte geldik. Burada Bulgaristan'ın yemeklerini tanıtacağız." diye konuştu.