2 yıl sonra gelen artış, üreticiyi güldürdü

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, geçen seneye göre pamuk ekim alanlarının daraldığını belirterek, “Kalitede sıkıntımız yok, kalite gayet iyi. Ama verimde düşüklük olacak gibi gözüküyor” dedi. Kendirlioğlu, 2 yıl sonra gerçekleşen prim artışının üreticiyi sevindirdiğini kaydetti.


Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk destekleme primin kilogram başına bir lira 10 kuruş olarak açıklamasının ardından pamuktaki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pamukta kilogram başına bir buçuk liralık destekleme primi olması gerektiğini gerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye gerekse de milletvekillerine ilettiklerini anımsatan Kendirlioğlu, “Pamuk fiyatları da o gün için 4 lira civarında seyrediyordu. Hatta borsada işlem dahi yapılmıyordu. Buna mukabil bir buçuk lira istemiştik. Dünya pamuk fiyatlarının tırmanışa geçmesine paralel olarak ülkemizde de pamuk fiyatları yükseldi. Bir lira 10 kuruş olan fiyat, bunun üzerine makul seviyede olan bir fiyat oluştu. Pamuk fiyatlarımız eğer yükselmeseydi daha önceki talebimizle ilgili beklentilerimiz devam edecekti. Ancak fiyatların yüksek olması nedeniyle bir lira 10 kuruş olan destekleme makul gibi görülebilir” görüşlerini dile getirdi

Geçen sene ve önceki sene primin 80 kuruş olduğuna işaret eden Kendirlioğlu, “Bu 80 kuruşun üzerine, iki sene sonra artırılan fiyat olarak değerlendirmek lazım bunu. Pamuk fiyatlarının dünyada ve ülkemizde yukarı doğru çıkması, üzerine de bu şekilde prim verilmesi üreticimizi sevindirdi. Pamuk fiyatlarının, özellikle dünyada artması nedeniyle ülkemizde de paralel olarak arttı. Bunun üzerine primin artması üreticimizin yüzünü güldürdü” diye konuştu.

“MAĞDURİYET YAŞANMIŞTI”

Aydın’da geçen seneye göre pamuk ekim alanlarının daraldığını kaydeden Kendirlioğlu, “Geçen sene pamuk üreticimiz bir hayli mağdur olmuştu. Gerek fiyatlardan gerekse de primin bir önceki seneye göre artırılmamasından geçen sene bir hayli mağduriyet yaşamıştı. Yüzde 20’lere varan – Aydın için söylüyorum – düşüşler meydana gelmişti, daralmalar yaşanmıştı. Bu sene 500 bin dekar civarında ekim alanımız mevcut. 220 bin ton ile250 bin ton arasında rekolte bekliyoruz. Ama son aldığımız bu rakamlara göre bu rakama çok ulaşmayacağız gibi görülüyor. Aydın olarak ülkemizin yüzde 11 – 12 civarındaki pamuk ihtiyacını karşılıyoruz. Bu da şu anda Urfa’dan sonra ikinci il konumundayız.”

Pamuk hasadında yüzde 40 dolaylarına gelindiğini açıklayan Kendirlioğlu, “Dönüm bazında aldığımız rakamlar çok iç açıcı değil. Kalitede sıkıntımız yok, kalite gayet iyi. Ama verimde düşüklük olacak gibi gözüküyor” dedi.